Irak'ta bakanlık binalarına bomba

Dün ABD askerlerinin şehir merkezlerinden çekilmesinin ardından en kanlı gün yaşandı. 5 ayrı semtte yüksek profilli hedeflere düzenlenen saldırılarda 95 kişi öldü, 500 kişi de yaralandı. Saldırılar 2003'te BM binasına yapılan kanlı baskının yıldönümünde düzenlendi

Bağdat'ta 2003'te Birleşmiş Milletler binasına patlayıcı yüklü bir araçla gerçekleştirilen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırının altıncı yıldönümünde Irak yine kan gölüne döndü. Dün başkentte patlayıcı yüklü araçlar ve roketlerle 5 semtte düzenlenen saldırılarda en az 95 kişi öldü, 500'den fazla kişi yaralandı. Bir saat içinde gerçekleştirilen saldırılardan ikisi Dışişleri ve Maliye Bakanlığı binalarını hedef aldı. Özellikle Dışişleri Bakanlığı'na yapılan ve binanın önünde dev bir çukur oluşturan saldırıda önemli can kaybı ve hasar meydana geldi. Bakanlığa patlayıcı yüklü araçla saldırıldığı bildirildi. Maliye Bakanlığı'nı hedef alan saldırıda Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin de maddi hasar gördüğü belirtildi. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay patlamanın etkisiyle büyükelçilikteki camların kırıldığını ve bazı hasarlar meydana geldiğini belirtti. Kanbay, büyükelçilik çalışanlarından ölen ya da yaralanan bulunmadığını kaydetti.

GÜL'DEN BAŞSAĞLIĞI

Diğer saldırıların hedefi hükümet binaları ve dış temsilciliklerin bulunduğu Yeşil Bölge'ydi. Roketli saldırılarda hem hedefteki resmi binalar hem de sivillere ait bina ve araçlar hasar gördü. Cumhurbaşkanı Gül saldırının ardından Irak Devlet Başkanı Talabani'yi arayarak başsağlığı dileğinde bulundu. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Irak'ta sağlanan barış ve istikrar ortamını hedef alan kanlı terör eylemini kınıyoruz. Türkiye, terör saldırılarında yaralanan Irak vatandaşlarının tedavisini üstlenmeye hazırdır" denildi.

BİZE ULAŞIN