"Sörfçülerin cenneti Alaçatı "

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times (NYT) İzmir'in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesinin ''sörfçülerin cenneti'' olduğunu yazdı.

Gazetenin spor haberleri kısmında Şebnem Arsu tarafından kaleme alınan yazıda, eskiden sessiz bir balıkçı köyü olan Alaçatı'nın sörfçüler tarafından keşfedilmesinin ardından sörfçülerin cenneti haline geldiği ve beldedeki rüzgarın hem bu spora yeni başlayanlar, hem de profesyonel sörfçüler için son derece uygun olduğu belirtildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Alaçatı'da geçen hafta sonunda yapılan Profesyonel Rüzgar Sörfü Birliği (PWA) Slalom Dünya Kupası'nı izlemeye 7 bin 500 kişinin geldiği kaydedilen yazıda, müsabakaya dünyanın 30 ülkesinden 64 erkek ve 19 kadın rüzgar sörfçüsünün katıldığı kaydedildi.

Alaçatı'nın sörfe elverişli rüzgarının, beldeyi dünyada bu sporun merkezi sayılan Kanarya Adaları ve Cape Verde gibi önemli yerlerin konumuna yaklaştırdığı da belirtilen yazıda, 1990'ların sonundan bu yana beldede 10 sörf okulunun açıldığı ve 2004 yılından itibaren de Avrupa rüzgar sörfü şampiyonlarının Alaçatı'da yapılmaya başlandığı vurgulanıyor.

Yazıda sessiz, sakin ve yaklaşık 10 bin nüfusa sahip, balıkçılıkla ve çiftçilikle uğraşan beldenin nüfusunun her yaz 6 binden fazla sörfçünün gelmesiyle arttığı da kaydediliyor.

BİZE ULAŞIN