"Santrali biz patlattık"

Rusya'nın Sayano-Şuşenskoy hidroelektrik santralinde pazartesi günü meydana gelen ve 29 kişinin öldüğü, 46 kişinin de halen kayıp olduğu kazayı Çeçen ayrılıkçıların üstlendiği iddia edildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 21.08.2009 12:55 ABONE OL
Rus makamları ise herhangi bir terör saldırısı ihtimalinin olmadığını açıklamıştı. Rusya Başsavcılığına bağlı soruşturma komisyonu, enkazda yaptığı incelemelerde patlayıcı madde kalıntılarına rastlamadıklarını duyurmuştu.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Kafkazski Uzel adlı haber sitesinin iddiasına göre, bu bilgiler Çeçen direnişçilere ait bir sitede yer aldı. Haberde, "Olayı, Kuzey Kafkasya savaşçılarının lideri Doku Umarov'un kontrolündeki "Russki Djamaat Muvahhidun ar-Rusi" isimli örgüt üstlendi. Terör saldırısı hazırlıkları uzun aylar boyunca yapıldı ve santrale sızdırılan bir savaşçının yardımıyla gerçekleştirildi. Bu kundaklama olayı, Kafkasya ayrılıkçılarının Rusya'ya karşı gerilla mücadelesi çerçevesinde gerçekleşti." denildi.


Fakat, Kafkazski Uzel sitesi ayrıca savaşçıların açıklamalarının çoğu zaman gerçek dışı olduğuna da dikkat çekti. Örneğin İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Evkurov'a yönelik önceki aylarda yapılan suikast olayını Riyadus Salihiyn adlı örgüt üstlenmişti. Fakat Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, bu örgütün saldırıdan önce ortadan kaldırıldığını açıklamıştı.

RUSYA, ÇEÇEN MİLİTANLARIN İDDİASINI YALANLADI
Rusya, Sibirya'nın Hakasya bölgesinde bulunan, en büyük hidroelektrik santralinde meydana gelen kazayla ilgili olarak Çeçen militanların barajı kendilerinin uçurduğu iddiasını reddetti.

Rus savcılığı, iç güvenlik servisi FSB'nin bomba uzmanlarının kaza bölgesinde yaptıkları incelemelerde herhangi bir patlayıcı izi bulmadıklarını açıkladı.

Çeçen militanlar, bir internet sitesine gönderdikleri mektupta, 17 Ağustosta Sayano-Şuşenskaya hidroelektrik santralindeki olaya kendilerinin yerleştirdiği bir bombanın neden olduğunu öne sürmüştü. Açıklamada, ayrıca petrol ve doğal gaz boru hatlarına, santrallere, elektrik hatlarına odaklanacak saldırılar için Rusya'ya bir grup savaşçı gönderildiği iddia edilmişti.

Rusya, Sayano-Şuşenskaya hidroelektrik santralindeki onarım çalışmaları sırasında meydana gelen şiddetli patlama sonucunda türbin odasını su bastığını, patlamaya türbindeki bir hatanın ve pompalardaki basıncın artmasının neden olabileceğini belirtmiş, kazada 26 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU