UAEK, yeni İran raporunu açıklayacak

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran'ın nükleer enerji programıyla ilgili son raporunu bir hafta içinde açıklayacak.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, UAEK'den bir yetkiliye dayandırdığı haberinde raporun bir hafta içinde hazır hale geleceğini ve üye 35 ülkenin değerlendirmesine sunulacağını duyurdu.
Raporun, İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinde gelinen nokta ve UAEK ile işbirliği konularında bilgi içermesinin beklendiği kaydedildi.

Raporun ayrıca, 7 Eylülde yapılması ve bir hafta sürmesi öngörülen UAEK Genel Kurul toplantısında da üye ülkelerce ayrıca değerlendirileceği ifade edildi.

UAEK'nin 5 Hazirandaki son raporunda, BM Güvenlik Konseyi'nin isteğine karşın İran'ın uranyum zenginleştirme programını askıya almadığı ve ağır suyla ilgili projelerin sürdüğü bilgisine yer verilmişti.
UAEK'nin Arak'taki ağır su reaktörünün denetlenmesi yönündeki isteğinin yerine getirilmediği ve tam işbirliğinden kaçınıldığı belirtilen raporda, İran'dan nükleer enerji programı konusunda daha şeffaf olması istenmişti.

Raporda ayrıca, Natanz'daki tesislere yeni santrifüjlerin yerleştirildiği ve santrifüj sayısını artırma çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedilmişti.

UAEK'nin önceki raporlarında da ''İran uranyum zenginleştirmeyi sürdürse de Natanz, Buşehr ve İsfahan'daki tesislerde UAEK'nin mühür ve kameralarının yerinde olduğu, sayaçların da çalıştığı'' ifadesine yer verilmişti.

İran'ın son 5 yıllık nükleer enerji programının askeri amaçlı olduğuna ilişkin bir belirtinin tespit edilemediğinin kaydedildiği raporda, olağan denetimlere ek olarak haber vermeden de çok sayıda inceleme ve araştırma yapıldığı açıklanmıştı.

UAEK, Tahran yönetiminden nükleer enerji programının askeri amaçlı olduğu yönündeki iddialara cevap vermesini ve bu konuda uluslararası kamuoyunu ikna edecek ve güven verecek adımlar atmasını istemişti.

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi'nin, ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan oluşan beş daimi üyesi ile Almanya'nın Eylüldeki toplantıda İran'ın nükleer enerji faaliyetlerini masaya yatırmaları bekleniyor.

BİZE ULAŞIN