Hindistan Maldivler'de deniz üssü kuruyor

Hindistan, turizm cenneti Maldiv Adaları'na askeri amaçlı deniz üssü ve dinleme istasyonu kurmak için temaslara başladı.

Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve strateji uzmanları, Çin hükümetinin, Pakistan, Bangladeş ve Sri Lanka'da inşa edilen deniz limanlarına maddi destekler sağlayarak Hint Okyanusu'nda kontrolü hızla ele geçirmeye başlamasının ardından alarma geçti. Çin'in Hint Okyanusu'ndaki yayılma politikalarına karşılık Hintli yetkililer Maldiv hükümetiyle, adaları kendi karasularında daha iyi koruyacak yeni güvenlik stratejileri hakkında görüşmelere başladı.

Hindistan Savunma Bakanı Arakkaparambil Kurian Anthony, güvenlik konularını görüşmek için adayı ziyaret etti. Maldivli yetkililerin açıklamalarına göre Hindistan adadaki eski askeri hava üssünü geliştirmek ve Maldiv'i kendi iç güvenlik alanına dahil etmek istiyor

Hintli askeri stratejistler, Çin'in Hindistan'a komşu ülkelere yaptığı liman yatırımlarını "ülkelerinin boynuna sarılan inci gerdanlık" olarak tanımlıyor. Çin'in bu yöndeki girişimleri Yeni Delhi tarafından endişeyle karşılanıyor.

Georgia Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Güvenlik Merkezi Asya Proğramı direktörü Dr Anupam Srivastava, Hindistan'ın, Hint Okyanusu'ndaki savunma sistemlerini güçlendirmek ve daha geniş alana yaymak için bölgede etkinliğini artıracak yeni planlar içinde olduğunu söyledi.

1000'den fazla küçük adaya sahip Maldiv hükümetinin kendi ordusu yok. 200'den fazlasında yerleşik hayat olmayan adalar, dünyanın en gözde turizm merkezlerinden.

BİZE ULAŞIN