Rasmussen'e "Ankara sınavı"

Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen çetin pazarlıkların sonucunda NATO Genel Sekreterliğine getirilen, Danimarka eski Başbakanı Rasmussen, sözünü yerine getirerek gelecek hafta Ankara'ya bir ziyarette bulunacak.

27-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek ziyaret sırasında en üst düzeyde görüşmeler yapacak Rasmussen'in, böylece, ittifaka üye ülkelere ilk ziyaretlerinden birini Türkiye'ye gerçekleştirmiş olacağına dikkat çekiliyor.

1 Ağustos itibariyle NATO Genel Sekreteri olarak görevine resmen başlayacak Rasmussen, 27-28 Ağustos tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek. Rasmussen, görevine başlamasından sonra Türkiye'ye bir ziyarette bulunacağını söylemişti.

Türkiye'nin sivil ve askeri liderliği ile en üst düzeyde yoğun temaslarda bulunacak Rasmussen'in bu çerçevede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile buluşması bekleniyor.

Anders Fogh Rasmussen, görevine resmen başladıktan sonra ittifaka üye ülkelere ilk tanışma ziyaretini geçtiğimiz 20 Ağustos'ta İzlanda'ya yaptı. Bundan önce Rasmussen, NATO kuvvetlerinin konuşlandığı Afganistan ve Kosova'yı da ziyaret etmişti. 5 Ağustos'ta Afganistan'ı ziyaret eden Rasmussen, 13 Ağustos'ta da Kosova'da temas ve incelemelerde bulunmuştu.

GÜNDEM YÜKLÜ
Halen 28 ülkenin üye olduğu NATO'nun tarihinin en önemli operasyonunu sürdürdüğü Afganistan'da yapılan kritik cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Türkiye'ye gelecek olan Rasmussen'in ziyareti, görüşmelerde ele alınacak olan konuların önemi yanısıra, Genel Sekreterin başkentte verecegi mesajlar açısından da merakla bekleniyor.

Afganistan'daki durum, Ankara'daki görüşmelerde çok ağırlıklı bir konuyu oluşturacak. Afganistan'da asker bulunduran ve daha önce iki defa yürüttüğü, NATO'nun liderliğindeki ISAF komutanlığını yeniden üstelenecek olan Türkiye, Afganistan'a ayrıca kalkınma ve insani yardımda bulunuyor.

NATO'nun destek operasyonunu da yürüttüğü Irak'taki durum ile ittifakın Akdeniz'deki terörle mücadele operasyonu ile Afrika sahillerinde korsanlığa karşı faaliyetleri de, Ankara'da ele alınacak konular arasında bulunuyor.

Rasmussen Ankara'da ayrıca, ittifakın gündeminde önemli bir yer işgal eden, genişleme, NATO-Rusya ilişkileri ve NATO'nun yeni stratejik konsepti de üzerinde durulacak.

"H. Muhammed karikatürleri" ve Roj TV gibi faktörler nedeniyle Türkiye, Müslümanlar arasında tepki gören Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliğine getirilmesine karşı çıkmış ancak NATO'nun Nisan başında Fransa'da gerçekleştiği zirvede yapılan yoğun pazarlıklar ve ABD Başkanı Barack Obama'nın bizzat devreye girmesinin ardından itirazlarını kaldırmıştı.

Bunun ardından Rasmussen, İstanbul'a gelerek 6 Nisan'da kentte düzenlenen "Medeniyetler İttifakı Forumu"na katılarak Müslüman dünyasına olumlu mesajlar vermişti.

BİZE ULAŞIN