Taliban, oy kullanan Afganların parmaklarını kesti

Afganistan'da önceki gün yapılan başkanlık seçimlerinde oy veren iki kişinin işaret parmağının Taliban tarafından kesildiği açıklandı.

Seçimi gözlemleyen kurumlardan Özgür ve Adil Seçim Vakfı Başkanı Nadir Nadiri, güneydeki Kandahar'da oy veren iki kişinin oy kullandıktan hemen sonra boyalı işaret parmaklarının kesildiğini söyledi.

Seçime katılım oranının çok düşük olduğu Kandahar'da Taliban üyelerinin evlere kadar girerek oy kullanılanların cezalandırılacağını belirten mektuplar bıraktığı kaydedilmişti. Taliban'ın tehditleri arasında oy vermenin açık kanıtı olan 'mürekkepli parmaklar'ın kesilmesinin de yer aldığı belirtiliyordu.

Seçim günü düzenlenen saldırılarda 26 Afgan sivil ve polis ile onlarca Taliban üyesi hayatını kaybetmişti.
Peştunların yaşadığı güneyde düşük katılım oranı nedeniyle Hamid Karzai'nin ilk turda seçilme şansının azalırken, rakibi Dr. Abdullah Abdullah'ın bundan kârlı çıktığı belirtiliyor. Nadir nadiri, kuzeyde daha fazla katılımın olmasının seçimlerin sıhhati açısından bir problem olarak değerlendirirken, seçim günündeki usulsüzlükleri de sıraladı.

Özgür ve Adil Seçim Vakfı'nnı tespitlerine göre, taraflı davranan seçim görevlileri bazı adaylara oy verilmesi yönünde baskı yaptı, kutular dolusu oy pusulaları oy verme merkezlerine taşındı, seçmen yaşına erişmemiş gençlere de oy kullandırıldı.

Seçimlerin ardından hem şimdiki Devlet Başkanı Karzai, hem de rakibi Dr. Abdullah zaferlerini ilan etmişti.

BİZE ULAŞIN