Afganistan'da oy sayımı sürüyor

Afganistan'da perşembe günü yapılan başkanlık ve eyalet meclisi seçimlerinin ardından oy sayımı devam ediyor.

Ülke genelinde kullanılan oyların yer aldığı plastik sandıklar ve oy pusulaları, başkent Kabil'deki Bağımsız Seçim Komisyonu'nun oy toplama merkezine getirilmesinin ardından titiz bir incelemeye tabi tutuluyor.

Seçim Komisyonu'nun Enformasyon ve Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Muhammed Ferid Afganzai, öncelikle sandık ve oy pusulalarını şekil yönünden incelemeye tabi tuttuklarını, mühürleri tek tek incelediklerini söyledi. Oy pusulaları, sahte olup olmadığını belirlenmesinin ardından geliştirilen bir yazılı yardımıyla sisteme aktarılıyor. Daha sonra daha önce girilen kayıtlarla sistemdeki kayıtların bire bir uygun olup olmadığı bir kez daha kontrol ediliyor. Elektronik olarak bir kez daha kontrol edilmesi ve komisyonun onaylamasının ardından seçim sonuçları kamuoyuna açıklanacak.

Afganistan'daki seçimlerin ardından şimdiki Devlet Başkanı Hamid Karzai ve eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, zafer ilan etmişti. Zafer ilan eden her iki adayın da diğer adaylarla temasa geçmesi, seçimlerin ikinci tura kalacağının göstergesi olarak değerlendiriliyor. Seçim sonuçlarının en erken Salı günü açıklanması bekleniyor.
BİZE ULAŞIN