'Kardeş Türkiye stratejik ortağımız'

Gül'ün daveti üzerine Türkiye'ye resmi ziyaret planlayan Türkmen lider Berdimuhammedov dün yapılan bakanlar kurulu toplantısında ülkemizi bu sözlerle övdü

Ülkemizin Orta Asya'daki en büyük stratejik ve ticari ortaklarından olan Türkmenistan'ın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov dün bakanlar kurulu toplantısında henüz tarihi net olarak belirlenmeyen Türkiye ziyaretinin amacı ve hedefleri konusunda bilgiler verdi. Türkmen lider bakanlarına ülkemizden 'Türkiye stratejik ortağımız' diyerek övgüyle bahsederken "Türkiye ile bizim ülkemizi birleştiren çok ortak noktamız var. Her şeyden öte biz kardeş ülkeyiz. Türkiye ile geleneksel dostluk ilişkilerimizi çok taraflı olarak pekiştireceğiz. Bunun temelinde iki ülkenin ekonomik potansiyeli ve iki kardeş halkın tarihi ilişkilerinin büyük önemi var" dedi.

DENİZ TİCARET FİLOSU

Türk şirketlerinin ülkesinin sosyoekonomik alanda kalkınmasında önemli bir rol oynadığını söyleyen Berdimuhammedov'un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından geçen ay Türkiye'ye davet edilmişti. Kurulda önümüzdeki ay başkent Aşkabat'ta Türk ihraç fuarı düzenleneceği de duyuruldu. Öte yandan Türkmenistan Bankalar Kurulu toplantısında ülkede ilk deniz ticaret filosunun kurulması yönünde tekliflerin hazırlanması kararı da alındı.
BİZE ULAŞIN