Google’a 15 milyon $’lık dava

"Skanks in NYC" yani "New York şehrindeki Fahişeler" isimli blogun Google tarafından kapatılması üzerine Google’a açılan dava sonucu ismi açıklanan Rosemary Port adındaki blogcu Google’a dava açmaya hazırlanıyor.

İsimsiz olarak girdiği Google'ın blog sitesinde kimliğinin ifşa edildiğini gerekçe gösteren Port Google'a 15 milyon dolarlık tazminat davası açacak.

Vogue modeli Cohen, kendisini "fahişe" olarak tanımlayan internet bloglarına bağlantıya izin veren Google'a karşı açtığı davada bu siteleri hazırlayan kişilerin kimliklerinin açıklanmasını talep etmişti.

The Times'ın haberine göre, Port, kurduğu blogda eski Vogue modeline yaptığı suçlamalardan ve hakaretlerden sonra açılan bu davadan çıkan karara uyarak ismini açıklayan Google'ın kullanıcı gizlilik haklarını koruyamadığını iddia etti.

36 yaşındaki model Liskula Cohen, geçen hafta New York mahkemesinde görülen davayı kazanınca Google da yıllar önce Google'ın Blogger.com programını kullanarak "New York'taki Fahişeler" isimli blogu kuran 29 yaşındaki Ms. Port'un kimliğini açıklamak zorunda kalmıştı.

Hukukçular, bu kararın, ismini belirtmeden hakaret yüklü bloglar kuran, video ya da fotoğraf yayınlayan insanları daha sorumlu davranmaya iteceğini söylüyorlar.

Cohen ise Port'un blogda isimsiz olarak, kasten ve kötü niyetli olarak kendisiyle ve dış görünüşüyle ilgili aşağılayıcı ifadeler kullandığını iddia etmişti. New York Mahkemesi ise Google'ın blogcunun kimliğini açıklamasına karar vermişti.

BİZE ULAŞIN