Komşuda alevlerin gazabı...

Yunanistan'da dört gündür süren yangın 50 kilometrelik bölgede etkili oluyor. Halk evlerini terk edip kaçtı. Akşam şiddetini azaltan yangın için basın "sabotaj" diyor

YANGIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ
Yunanistan'ın başkentini dört günden bu yana kuşatan alevler, rüzgarın etkisiyle sahil semtleri de tehdit etmeye başladı. Atina'nın kuzeyindeki Grammatikos bölgesinde, başlayan yangın, toplam 50 kilometrelik güzergahta, şiddetli rüzgârın estiği yönlere doğru ilerliyor. Atina'nın merkezine 20 kilometre kadar yaklaşan alevler, yerleşim merkezlerini de tehdit ediyor. Tepelerden tepelere sıçrayan alevler, sahildeki sayfiye yerlerine kadar uzanmış durumda. İtfaiye uçaklarının çoğu, bu şiddetli rüzgâr nedeniyle hava operasyonlarına her zaman katılamıyor. Akşam saatlerinde Yunan İtfaiye Teşkilatı yangının etkisini yitirdiğini durumun önceki günlere göre daha iyi olduğunu duyurdu. Ancak sert rüzgârların alevlerin canlanmasına yol açmasından endişe ediliyor.

RAHİBELER SU TAŞIYOR

Başkent Atina'yı tehdit eden alevlere karşı koymak için sivil-asker ayrımı olmaksızın devletin bütün mekanizmaları güçlerini birleştirmiş durumda. Atina'nın çeşitli tepelerinde bulunan manastırları da tehdit eden alevlere karşı, rahibelerin bile su dolu kovalarla ya da çalı ve çırpılarla savaştığı görülüyor. Çalışmalar sürerken, Yunan yetkililer meteoroloji uzmanlarının raporlarına da büyük önem veriyor. Bütün ümitler ise rüzgârın dinmesiyle yangın söndürme operasyonlarının kolaylaşacağı inancına bağlanmış durumda. Ancak bu yangınların siyasi yönü de var. Dünkü Yunan gazeteleri, devlet mekanizmasının acizliğinden, eşgüdümsüzlüğünden; hükümetin, ülkenin yangın tecrübesine rağmen gereken önlemleri zamanında almadığından ve ağır bir sorumluluk taşıdığından söz ediyor. Ana muhalefet sosyalist PASOK lideri Yeorgos Papandreu üstü kapalı da olsa hükümeti sorumlu göstermesine rağmen "Şimdi yangınları söndürme zamanı. Yangınlardan sonra gerekli hesapları hükümet yetkililerinden soracağız" açıklamasını yapıyor. Diğer sol ve sağ eğilimli parti liderleri de aynı doğrultuda hareket ediyor ve hükümetin tutumunu eleştiriyor.

SABOTAJ İDDİASI

Başbakan Kostas Karamanlis ise 2 yıl önce 70 kişinin yanarak can verdiği yangın felaketlerinden sonra yaptığı gibi, yangınzedelere ek para yardımı yapmaya hazırlanıyor. Karamanlis itfaiye merkezine sık sık gidiyor ve söndürme operasyonlarını yakından izliyor. Yunan basın-yayın organları, Atina ile Pire kentlerinin de içinde yer aldığı Atika bölgesinin "ciğerleri'' olarak kabul edilen son yeşil alanların yangında büyük hasar gördüğünü duyurdu. Gazeteler, 160 bin dönümden fazla orman ve tarım arazisinin yok olduğunu belirterek kundaklama olasılığına dikkat çekti. Elefterotipiya gazetesi ise, Attika bölgesinde son 30 yılda yanan 300 bin dönüm yeşil alanın 100 dönümlük bölümünün şehir planları içine alındığını ve orman alanlarına lüks villalar inşa edildiğini yazdı.

TÜRKİYE 2 UÇAK GÖNDERDİ

Orman Genel Müdürlüğü Atina'daki yangına müdahale amacıyla 2 amfibik uçak gönderdiğini bildirdi. Yunanistan'daki yangına gönderilen CL- 215 tipi amfibik uçak, 4.5 ton su atabilme kapasitesine sahip. Türk Hava Kurumu'nun yeni aldığı amfibik yangın söndürme uçaklarından ilki bölgeye ulaşarak çalışmalara başladı. Başbakan Erdoğan, Yunanistan'da devam eden orman yangınları nedeniyle Başbakan Kostas Karamanlis'i telefonla arayarak, "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Erdoğan Türkiye'nin her türlü yardım ve desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Karamanlis de hassasiyeti nedeniyle Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti. Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan'ın acısını paylaştığını bildirdi. Bakanlık her türlü yardıma hazır olduğunu da açıkladı.

BİZE ULAŞIN