"Filistin Devleti'ni 2011'de kuracağız"

Filistin Başbakanı Selam Feyyad, duraklayan barış görüşmelerinin sonucunu beklemeden 2011'de bir Filistin devleti kurmak için çalışmalara başlayacaklarını belirtti

İNGİLİZ Times gazetesine demeç veren Filistin Başbakanı Feyyad, "İsrail ile yapılan barış görüşmelerinin sonucunu beklemeden kendine yeten güvenlik güçlerine, kamu kurumlarına ve ekonomiye sahip bir Filistin devleti kurmaya karar verdik" ifadelerini kullandı. 16 yıldır süren barış görüşmelerinin başarıya ulaşmadığını vurgulayan Feyyad, hedeflerini 2011 yılı ortasında gerçekleştireceklerini kaydetti. Feyyad, Filistin devletinin "de facto" olarak kurulacağını ve görmezden gelinmesinin mümkün olmayacağını belirtti.

YOL HARİTASI HAZIR
"
Artık pasif olmayacağız. İşgale son verme sürecini hızlandırmayı kararlaştırdık" diyen Feyyad, yol haritasını ise Filistin ekonomisinin İsrail'e olan bağımlılığını azaltmak, idari teşkilatta düzenleme yapmak ve başta Osmanlı sistemi olmak üzere İngiliz, İsrail ve Ürdün yasalarından izler taşıyan Filistin yasa ve düzenlemelerine bütünlük kazandırmak olarak sıraladı. Feyyad, bir devletin ortaya çıkmasının İsrail'in Batı Şeria'daki işgali sona erdirme konusunda ciddi olup olmadığını göstereceğini belirtti.
BİZE ULAŞIN