İsrail Batı Şeria'daki yerleşimi durduracak

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile görüşmesinin ardından Ortadoğu barışına yönelik yeni bir sürecin genel hatları belli olmaya başladı.

Barış sürecine yönelik ABD Başkanı Barack Obama'nın başını çektiği yeni strateji, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistin lideri Mahmut Abbas'ın da katılacağı New York'taki 23 Eylül tarihinde yapılacak Birleşmiş Milletler toplantısında resmen açıklanması bekleniyor.

Bugün Londra'da ABD'nin Ortadoğu elçisi George Mitchell ile Netanyahu arasında yapılacak görüşmeden sonra daha da netlik kazanması beklenen yeni stratejinin temel hatları beli oldu. Buna göre İngiliz basınına sızan haberlerde ve açıklamalarda İsrail Başbakanı Netanyahu, Obama'nın ve Arap dünyasının ısrarla talep ettiği yerleşim birimlerinin inşasının durdurulmasını "kısmen" kabul edecek. Halen Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yerleşim birimlerinin yapımına devam eden İsrail'in, sadece Batı Şeria'daki yerleşim birimlerini kısmen de olsa durduracağı belirtiliyor. İngiliz basınının elde ettiği bilgilere göre, İsrail en azından Batı Şeria'da inşası devam eden 2 bin 500 hanenin yapımını tamamlamayı kabul ettirecek.

Ancak bunun için İsrail'in ön şart olarak talep ettiği İran'a daha sert yaptırımların uygulanması ve Arap dünyasının İsrail ile olan ilişkilerini normalleştirmesi için Birleşmiş Milletler devreye girecek. İran'a daha sert yaptırımların uygulanmasını talep eden İsrail, İran ekonomisinin büyük ölçüde bağımlı olduğu doğalgaz ve petrol ihracına da kısıtlama getirilmesinde ısrar ediyor. Bunun için BM Güvenlik Konseyi'ni harekete geçirecek olan İsrail, Çin ve Rusya'ya bu konuda baskı uygulanması için İngiltere'den de yardım talep ettiği belirtiliyor.

İsrail'in Arap ülkeleriyle olan diplomatik ilişkilerinin normalleştirilmesini talebine ise başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap dünyası soğuk bakıyor. Suudi Arabistan, İsrail-Filistin sorununda sağlıklı bir çözüme varılmadan İsrail ile olan ilişkilerinin normalleşmesine sıcak bakmıyor.

Bu arada bugün Londra'da ABD Ortadoğu elçisi George Mitchell ile bir araya gelecek olan Netanyahu, Almanya'ya geçerek Başbakan Angela Merkel ile görüşmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN