Körfez'in petrol geliri Taliban'a akıyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Taliban'ın Körfez ülkelerinden gelen petrol gelirleriyle ayakta kaldığını söyledi.

Holbrooke, Demokratik Pakistan'ın Dostları Grubu Bakanlar Toplantısı için geldiği İstanbul'da CNN International'a röportaj verdi.

Taliban'ın gelir kaynakları hakkında yorum yapan Holbrooke, örgütün haşhaş üretimi ve eroin ticaretinden kazandığı milyar dolarların çok daha fazlasını Körfez ülkelerinden gelen bağışlarla elde ettiğini öne sürdü. Holbrooke'a göre petrol zengini Körfez ülkelerinden Taliban'a bavullarla para taşınıyor. Örgüt, bu iş için hac ve umre ziyaretlerini fırsat biliyor. Bazen de bu para havale yoluyla aktarılıyor. Holbrooke, Taliban'a kaynak aktarılmasında isim vermeden bazı vakıfları da sorumlu tuttu.

Richard Holbrooke, Çırağan Sarayı'ndaki toplantı çerçevesinde gerçekleştirdiği ikili temaslar kapsamında, söz konusu Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Âl Nahyan'la da bir araya geldi.

Taliban'ın yüksek ve pahalı teknoloji kullanan bir örgüt olmadığını belirten Amerikalı diplomat, Taliban'a akan para musluğunun kesilmesinin savaşın önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Afganistan'daki NATO ve Amerikan kuvvetleri Taliban'a karşı bu yaz ağır kayıplar vermişti. Afganistan'da bu yıl yeni bir taktik belirleyen uluslararası toplum, Taliban'a katılımların önüne geçmeyi hedefliyor. Taliban'ın savaşçılarına ödediği paranın Afgan asker ve polisinin aldığı maaşın iki katı olması ise bu mücadeleyi sekteye uğratıyor. Afganistan'daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı General McChrystal, önceki hafta yaptığı açıklamada, Taliban'la dolar yarışı yapamayacaklarını ifade etmişti.

Afganistan seçimlerindeki yolsuzluk iddialarına ilişkin soruya da cevap veren Holbrooke, Batı demokrasilerinde de seçimlerin ardından benzer iddiaların gündeme geldiğini hatırlattı. Richard Holbrooke, Afganistan Seçim Şikayetleri Komisyonu'nun usulsüzlük ve hile iddialarına yönelik başlattığı soruşturmanın sonuçlarının beklenmesini istedi.

İRAN'LA TEMAS YOK

Dün Çırağan Sarayı'nda yapılan toplantıda yoğun diplomasi trafiği yaşanırken, İran ve ABD heyetleri bir araya gelmedi. Obama'nın Özel Temsilcisi, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin de yer aldığı aile fotoğrafına önce girmedi. Daha sonra Holbrooke'un gelmesiyle yeniden fotoğraf çektirildi. Holbrooke, toplantı sırasında söz hakkı İranlılara geldiğinde başka bir ikili görüşme nedeniyle salonda bulunmadığını, fakat bunun İran'a karşı kasıtlı yapılmış bir hareket olmadığını söyledi. Amerikalı diplomat, Bakan Mutteki'nin Pakistan'a destek konusunda genellikle olumlu şeyler söylediğini dile getirdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Canon ise İranlı mevkidaşlarıyla birer görüşme yaptı.

BİZE ULAŞIN