Amerikalılar Bodrum'u çöl yaptı

Amerika'da yayınlanan Last Templar (Son Şovalye) adlı dizide Türkiye, üçündü dünya ülkelerine benzetildi.

Aslında Fas'ta çekilen Türkiye sahnesinde Bodrum, develer gezen, yılan oynatılan ve çöl bir yer olarak gösterildi.

Kayıp bir hazinenin arandığı dizinin ikinci bölümünde Türkiye'yle hiçbir alakası olmayan sahnelere yer verildi. NBC televizyonunda yayınlanan dizide, kahramanların yolu Türkiye'ye düşer. Ancak, Türkiye diye sunulan sahnelerin gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Dizide yeşili ve mavisi ile bilinen Bodrum, çöl gibi bir yer gösteriliyor, Bodrum halkı da Araplara benzetiliyor. Bodrum'un tek katl1 toprak evlerin olduğu, develerin gezdiği hatta yılan bile oynatılan bir yer olarak gösterildiği dizideki yanlışlıklar bununla da sınırlı kalmıyor. Oyuncuların kullandığı arabanın plakası da "34 89 BGS" olarak yazılmış. Normalde 48 plakasına sahip olan Bodrum'a hem İstanbul plakası verilmiş hem de harf ve sayıların yerleri değiştirilmiş.

Ayrıca yapımdaki Türkçe konuşmaları anlamak mümkün değil. Oscar ödüllü oyuncu Mira Sorvino'un dizinin başında, İngilizce olarak verilen alt yazıya göre "Araba kiraladığım kiralama firmasını nerede bulabilirim?" demesi gerekirken, Sadece 'araba kiralama" ifadesini anlaşılabiliyor.

Bu bilgi yanlışları internette eleştiri konusu oldu. Diziyi 'korkunç derecede kötü' olarak değerlendiren izleyiciler, NBC'den böyle yayınlara ver vermemesini istedi.

BİZE ULAŞIN