Haber turu-1

Muhaliflere şişeyle tecavüz edilmiş
İran'da 12 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ortaya atılan en korkunç iddialardan biri tecavüz iddiasıydı. Seçimin ılımlı adaylarından Mehdi Kerrubi'nin reformculara tecavüz edildiği iddiasını araştırmak için kurulan meclis komisyonu iddiaların doğru olduğu sonucuna vardı. Komisyon üyesi bir vekil bazı reformculara soda şişesi ve copla tecavüz edildiğinin ispatlandığını belirtti.

Kennedy sonrası ara seçim
Massachusetts eyaleti yasalarına göre önceki gün hayata vedan eden Edward Kennedy'den boşalan senatörlük için 145 ile 160 gün içinde ara seçim yapılması gerekiyor. Bazı eyaletlerin aksine Massachusetts'de eyalet valisi, boşalan sandalyeye bir dahaki seçime kadar geçici atama yapamıyor. Senatörün, 42 yaşındaki oğlu Patrick Kennedy'nin, görevinden istifa edip aday olacağı tahmin ediliyor. Adaylar arasında Kennedy'nin yeğeni de bulunuyor.

Gitmo işkencesi için dava açacak
ABD'nin Guantanamo hapishanesinden 3 gün önce serbest bırakılan Muhammed Cevad 7 yıl suçsuz yere hapsedildiği için tazminat davası açmaya hazırlanıyor. İngiliz Times gazetesine konuşan ve Guantanamo'ya girdiğinde henüz 12 yaşında olan genç, "O kadar değiştim ki annem bile beni tanımadı. Ancak kafamdaki yara izini görünce ben olduğuma ikna oldu" dedi.

Cami karşıtları sokağa çıkacak
Kopenhag'da "Danimarka'nın İslamlaştırılmasına Son" (SIAD) adlı bir dernek şehre cami yapılmasını protesto etmek için bugün sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. Danimarka'da İslamiyetin yayılmasını engellemek için kurulan dernek, camilerin kapatılmasını, ve yeni cami yapılmamasını istiyor. Dernekten yapılan açıklamada camilerin cihada çağrı amaçlı kullanıldığı öne sürülüyor. Sadi TEKELİOĞLU

Saakaşvili Savunma bakanını kovdu
Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili Rusya ile yaşanan Kafkas krizi sonrasında orduyu yeniden yapılandırma projesi kapsamında Savunma Bakanı david Sikharulidze'yi görevden aldığını açıkladı.Kararını devlet televizyonundan halka duyuran Gürcü lider gerekçe olarak "Sikharulidze'nin Gürcistan devletinin ordusuna yaptığı liderlikten memnun kalmadım" diye açıkladı. Saakaşvili geçen yıl ağustos ayında yaşanan savaş sonrasında kabine değişikliğine giderek Sikharulidze'yi savunma bakanı yapmıştı.

BİZE ULAŞIN