Medvedev'den Kafkas açılımı

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kafkaslarda son dönemde yaşanan istikrarsızlığı ele almak üzere bölgedeki müftü ve idari yetkililerle bir araya geliyor. Soçi'de bugün gerçekleşecek zirvede Rusya liderinin, Kafkaslarda güven ve barış ortamının sağlanması için din adamlarından destek isteyeceği kaydediliyor.

Medvedev, daha önce de Moskova Merkez Camii'ni ve Müftüler Konseyi'ni ziyaret ederek Müslüman din adamları ile bir araya gelmişti. Rusya lideri, söz konusu görüşmede ülkede sayıları 20 milyonu bulan Müslüman toplumun sorunlarını dinlemişti. Din adamları ile yaptığı görüşmede tolerans çağrısından bulunan Medvedev, aşırılıkçı hareketler konusunda da uyarıda bulunmuştu.Hafta başında da bir Budist tapınağını ziyaret eden Dmitri Medvedev, dışarıdan gelen yardımlara olumlu bakmadıklarını vurguladı. Rusya lideri; "Ekonomik krize rağmen ülkemiz geleneksel dinleri desteklemeye devam edecek. Ülkemiz ekonomik olarak çeşitlenmiş ve güçlü." tespitinde bulundu.

Kafkaslarda son dönemde intihar saldırıları artıyor. Geçen hafta gerçekleşen bisikletli intihar saldırılarının ardından bölgeye sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'la durum değerlendirmesi yaptı. Putin'in ziyareti sonrası gerçekleşen intihar saldırısında yine dört polis hayatını kaybetti. Önceki hafta da Çeçenistan'ın komşu cumhuriyeti İnguşetya'nın başkenti Nazran'da emniyet müdürlüğüne yönelik saldırıda 25 kişi ölmüştü.

Bölgede yoğunlaşan saldırılar nedeniyle güvenlik güçleri alarm durumunda.
BİZE ULAŞIN