Göktaşı tehlikesine karşı

Britanyalı bilim adamları, dev göktaşlarının Dünya'ya çarpmasını önleyebilecek bir uzay aracı projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 01.09.2009 17:36 ABONE OL
10 ton ağırlığındaki "çekim traktörü" adı verilen uzay aracı projesi, yörüngedeki herhangi bir göktaşını, potansiyel bir çarpışmanın yıllar öncesinden yönünü değiştirecek şekilde tasarlandı.

EADS Astrium uzay şirketi tarafından geliştirilmekte ve henüz proje aşamasında olan uzay aracı, çekim gücü esasıyla çalışıyor.

Göktaşını sadece 48 metre öteden yakalayan "traktör", gökcismine küçük bir çekim gücü uygulayarak kendine doğru çekiyor. Uzay aracı ve göktaşı böylece Dünya'dan uzaklaşarak yavaşça başka bir yörüngeye oturuyor.

Uzay aracının güneş panelleriyle çalıştırılmasının düşünüldüğü proje, ilk olarak iki NASA astronotu Edward Lu ve Stanley Love tarafından birkaç yıl önce gündeme getirilmiş, ancak o zaman fazla ilgi görmemişti.

NASA'nın Near Earth Object programına göre, potansiyel tehlike arz eden 1068 göktaşı kayda geçerken, uzayda binlercesinin bulunduğu tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU