İlk kez bir araya geldiler

Çarşamba 02.09.2009 19:10
Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 19:10
ABONE OL
İsrail ile Filistin Yönetimi bakanları, Netanyahu hükümetinin göreve başladığından bu yana ilk kez bir araya geldi.

İsrail Bölgesel Kalkınmadan Sorumlu Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom ile Filistin Yönetimi Ulusal Ekonomi Bakanı Bassem Huri, Kudüs'te, Filistin ekonomisinin geliştirilmesine yönelik çeşitli konuları ele aldılar.

Toplantı, iki tarafın bugüne kadar yaptığı en yüksek düzeydeki ilk toplantı olma özelliğini taşıyor.
Şalom ve Huri, Kudüs'te, King David Oteli'nde önce baş başa yarım saat kadar görüştü, görüşmelere daha sonra heyetler halinde devam edildi.

İsrail Bölgesel Kalkınma Bakanı Silvan Şalom, toplantının başında yaptığı açıklamada, Filistin tarafının, İsrail Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerdeki genişleme faaliyetlerini tümüyle dondurana kadar İsrail'le tüm toplantıların durdurulması kararından vazgeçmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şalom, "Filistinlilerin İsrail hükümeti ile görüşmeleri boykot kararının öncelikle kendilerine zarar verdiğini idrak etmelerinden memnunum" dedi. Şalom, amaçlarının ekonomik açıdan barışı sağlamak olduğunu, bunun siyasi diyaloğu engelleyen değil, daha çok yardımcı olan bir unsur olduğunu ifade etti.

Huri de amaçlarının Filistinlilerin içinde bulunduğu koşulları iyileştirmek olduğunu vurguladı.
Toplantının olumlu bir havada cereyan ettiği ve her iki bakanın, her ay veya bir buçuk ayda bir görüşmek üzere mutabık kaldıkları da bildirildi. Tarafların aynı zamanda daha sıkı temaslar için komiteler kurulmasında da anlaştığı belirtiliyor.

Verilen bilgiye göre, toplantıda, Filistinli iş adamlarına İsrail'e giriş izinlerinin kolaylaştırılmasından, Filistin'de üretilen günlük tüketim ürünlerinin İsrail'e ihracı ve aynı zamanda Batı Şeria'ya İsrail'den et ithalatı, Filistinlilerin İsrail'de tedavilerine uzanan bir dizi konu ele alındı.

Toplantıda, Cenin'de kurulması çalışmaları yürütülen organize sanayi bölgesi ile Ürdün nehri boyunca Hristiyanların ziyaretleri de değerlendirildi.