İnterpol arıyor ama o bakan olacak

İran liderinin, Interpol'ün Arjantin'de 15 yıl önce bombalı saldırıya karıştığı iddiasıyla aradığı Ahmed Vahidi'yi savunma bakanlığına aday göstermesi krize yol açtı

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 02.09.2009 ABONE OL
İRAN Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın olaylı seçimlerin ardından oluşturduğu kabine listesi ile ilgili gerilim bitmiyor. Pazar günü başlayan ve kabinedeki isimlerin programlarını anlattıkları güven oylaması sürecinde dün de tartışmalı bir bakan adayı kürsüye çıktı. Kabine listesinde Savunma Bakanı olarak yer alan Ahmed Vahidi ise meclisi karıştırdı. Arjantin 1994'te Buenos Aires'te gerçekleşen ve 85 kişinin ölümüyle yol açan saldırıya karışmakla suçlanan Vahidi, meclistense büyük destek aldı.

VEKİLLERDEN DESTEK
"İran düşmanlarına karşı ordumuzu güçlendireceğiz" diyen Vahidi konuşurken çok sayıda milletvekili "İsrail'e ölüm" ve "Kahrolsun Siyonizm" sloganları attı. Vahidi'nin atanmasını kınayan Arjantinli, geçen hafta Vahidi'nin Interpol tarafından arandığına dikkat çekmişti. Ahmedinecad'ın, meclis onayına sunduğu 18 kişilik kabine listesindeki bakan adaylarının çoğu kendisine yakın isimler.
BUGÜN NELER OLDU