Kenya, su kıtlığı ile karşı karşıya

Çarşamba 02.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 16:25
ABONE OL
Afrika ülkelerinden Kenya'da sık sık meydana gelen su sıkıntılarından dolayı ülkede salgın hastalıkların artış göstermesinden endişe ediliyor. Kenya'nın başkenti Nairobi' de halk nisan ayından beri içme suyu alamadıklarını söylüyor. Sağlık yetkilileri, kolera ve diğer salgın hastalıklara karşı halkı uyarıyor.

Kenya'da ki su sıkıntısı, 2004 yılından beri faaliyetlerini sürdüren (NWSC ) Nairobi Ulusal Su ve Kanalizasyon Şirket yetkililerinin görevine son verilmesinden sonra meydana geldi. Şirket yetkililerinin görevine son verilmesi olarak da gerekçe su rezervlerinin yanlış kullanılması ve kaçak su bağlantısına göz yumulması gösterildi.

Nairobi Belediye Başkanı Godfrey Majiwa başkan toplantısından sonra bazı meydana gelen su sıkıntısının, bazı şirket yetkililerinin yasadışı olarak kartellere rezervlerin kullanılmasına yönelik izin vermiş olmasından kaynakladığını söyledi. Hükümet yetkilileri kartellerin önüne geçmek için ve bunlara engel olmak için gerekeni yapacakları sözü verdi.

Su Bakanlığı Daimi Sekreteri David Stower, ülkenin batısında bulunan Kahawara şehrinde yeni açılacak kuyu için Su Bakanlığı ve Nairobi Su Şirketini birlikte çalışarak, kartellere izin vermeyeceklerini açıkladı.

Kenya hükümeti su sıkıntısını engellemek için başkent Nairobi'de en kısa zamanda 50 yeni kuyunun açılması için çalışmalara başladıklarını açıklarken, ağustos ayında bunların 22'sinin kullanıma hazır olacağı sözünü verdi. Bununla birlikte şehrin yüzde sekseninin ihtiyacına cevap verebilecek baraj yapacaklarını söyledi. Ayrıca Su Bakanlığı, Sasumua Barajı'nın tamiratının başlatıldığını ve ağustos ayının sonlarına doğru tam kapasiteyle kullanıma hazır edecekleri sözü verdi.

https://www.sabah.com.tr