Hristofyas görüşmeye katılmıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turunun ilki olacak yarınki görüşmesi, Rum tarafınca ''ertelendi''.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 02.09.2009 12:07 ABONE OL
Kıbrıs Rum yönetimi, yarın ikinci turu başlayacak Kıbrıs müzakerelerine, önceden ismi verilmeyen Rumların Yeşilırmak kapısından bugün ayin için KKTC'ye geçmemesini gerekçe göstererek katılmayacağını açıkladı.

Kıbrıs Rum yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, yarınki toplantıya katılmamalarına gerekçe olarak bugün Yeşilırmak kapısında yaşanan gelişmeleri gösterdi.

Yakovu, karardan, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın da haberi olduğunu duyurdu.

GELİŞMELER

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Güzelyurt'taki Ay Mamas Kilisesi'ndeki ayine katılacak Aşağı Pirgolu Rumların Yeşilırmak kapısından geçişi için Kıbrıs Türk tarafının gerekli önlemleri aldığını, geçişin yapılmamasının nedeninin, Rumların kendilerinden kaynaklanan sorunlar olduğunu söyledi.

Güzelyurt'taki Ay Mamas Kilisesi'nde yapılan ayine Yeşilırmak Kapısı üzerinden topluca gelmesi beklenen Aşağı Pirgo köyünde yaşayan Rumlar, geçişler konusunda günlerdir çeşitli bahaneler öne sürerek, bugün geçişler sırasında kriz yarattı.

Ayin için bölgeden topluca hareket edecek 24 minibüsle 650 kadar Rum gelmesi beklenirken, Yeşilırmak'taki Türk Kapısı'na maksatlı olarak sadece 40 kadar Rum'u taşıyan 2 minibüs gönderildi ve bu minibüslerin içine de, çoğu, isimleri daha önceden Türk tarafına bildirilmeyen Rumlar yerleştirildi.
Bu durumun, 2. tur Kıbrıs müzakereleri öncesinde Türk tarafını zora sokmak amacıyla Rumlar arasındaki belli bir kesim tarafından maksatlı olarak gerçekleştirildiğine inanılıyor.

Edinilen bilgiye göre, Yeşilırmak kapısına gelen 2 minibüstekiler önce kimlik kontrolü yapılmasına itiraz ettiler. Ancak yapılan kontrolde, minibüslerde sadece 4-5 kadar Rum'un Türk tarafına bildirilen listede kayıtlarının bulunduğu tespit edildi. Daha sonra gönderilen diğer birkaç minibüstekiler de kimlik kontrolünün yapılmasını reddedince, minibüsler geri döndü.

RUM MUHTARDAN SUÇLAMA

Aşağı Pirgo Muhtarı Kostas Mihailidis, Yeşilırmak geçidini kullanacak minibüs konvoyundan 2 minibüste, içerisinde ismi önceden kaydedilmemiş kişiler bulunması nedeniyle KKTC'ye geçişlerine izin verilmemesinden, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'yu sorumlu tuttu.

Mihailidis, Rum radyosuna canlı telefon bağlantısında, Rum yetkililere ateş püskürdü ve geçiş noktasında yaşanan komplikasyonların Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'nun bürosunun, Aşağı Pirgo Muhtarlığının mührünü taşımayan, başka bir isim listesi vermesinden kaynaklandığını açıkladı.
Rum muhtar, ''Otobüslere BM Barış Gücü'ne verilen listede isimleri olmayanlar konuldu'' dedi.

ERÇAKICA'NIN AÇIKLAMASI

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü bugünkü haftalık basın brifinginde bu konuya da değindi.
Erçakıca, tarafların bu geçişin kuralları konusunda önceden anlaştığını hatırlatarak, ancak Rumların kendi aralarında ve köyün ileri gelenleri ile Rum yönetimi arasında bazı tartışmalar yaşandığını öğrendiklerini kaydetti.

Erçakıca, Kıbrıs Türk tarafının, Güvenlik Kuvvetlerinin ve polisin, daha önce üzerinde mutabakata varıldığı şekilde geçişin sorunsuz olması için gerekli tüm önlemleri saat 05.30'dan itibaren aldığını belirtti.

Ayin maksadıyla Kuzey Kıbrıs'a geçmesi söz konusu olan Rumlar arasında bazı çelişkiler yaşadığını ifade eden Erçakıca, daha önceden saptanan kuralların yerine getirilemediğini; geçiş olacağına dair iki kez bilgi geldiği halde, gerekli kontrollerin yapılmasını kabul etmeyen Rumların geri döndüğünü anlattı.

İLK TURDA POZİSYONLAR ORTAYA KONULMUŞTU

Müzakerelerin ilk turunda pozisyonlarını ortaya koyan taraflar, Lefkoşa ara bölgede yaklaşık 11 ay süren görüşmelerde Kıbrıs sorununu 6 ana başlık üzerinden görüştü. Taraflar arasında oldukça fazla derin görüş ayrılıkları bulunduğu görüldü.

Müzakerelerde sırasıyla, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, AB, Ekonomik Konular, Toprak ile Güvenlik ve Garantiler ana başlıkları ele alındı. Taraflar, tüm başlıkları görüştükten sonra, son görüşmede yeniden Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığına dönerek, bu başlık altındaki "Vatandaşlık, Yabancılar, Göç ve İltica" konusunu da görüştü.

Müzakerelerde, Kıbrıs Türk tarafının inisiyatifiyle, Yönetim ve Güç Paylaşımı, AB ile Ekonomik Konular başlıkları altında ele alınan tüm konularda ortak metin çalışması yapıldı. Bu üç başlıkta, uzlaşılan konular ve üzerinde daha fazla tartışmaya ihtiyaç duyulan konular tespit edilerek, toplam 30 ortak metin hazırlandı.

Taraflar, Mülkiyet, Toprak ile Güvenlik ve Garantiler konularında herhangi bir yakınlaşma sağlayamadığı için, bu başlıklara ilişkin ortak metin çalışması yapılamadı.

Ortak metin çalışması, tarafların birbirlerinin pozisyonlarını doğru anlayıp anlamadığını tespit etmek ve ileride bu konulara dönüldüğünde konuların tam olarak hangi noktada bırakıldığını net bir şekilde görebilmek amacıyla yapıldı.

Kıbrıs Türk tarafı yeni devletin nasıl ortaya çıkacağı konusunda Annan planındaki formülasyonu önerirken, Rum tarafı bu konuda herhangi bir öneri sunmadı.

Kıbrıs Rum tarafı, müzakerelerde herhangi bir takvim veya hakemlik olmasını kabul etmiyor. Kıbrıs Türk tarafı ise, müzakerelerin sonsuza dek devam edemeyeceğini belirterek, müzakerelerin 2009 yılı sonunda tamamlanmasını, eş zamanlı referanduma gidilmesini, ayrıca tarafların üzerinde uzlaşamadığı konularda BM'nin sürece aktif bir şekilde müdahil olmasını talep ediyor.

Taraflar, 2. turun ardından 10 ve 17 Eylülde de görüşecek ve BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle 2 Ekime kadar kısa bir ara verilecek.

TÜRK TARAFININ DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Türk tarafı, müzakerelerin ikinci turu öncesinde değerlendirme toplantılarını sürdürüyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile dün kapsamlı değerlendirme toplantısı yapan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bugün öğleden sonra da mecliste temsil edilen siyasi partilerin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Talat, siyasilerle görüşmesinin ardından da BM Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'i kabul edecek.

BUGÜN NELER OLDU