"Soykırım konusunda taviz yok"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile varılan mutabakatı değerlendirirken 1915 olaylarının ilişkilerin normalleşmesinde "engel" ya da "önkoşul" olmadığını, "soykırım" konusunda taviz vermediklerini belirterek, "Tarihi adaletin yerini bulması önemli. Halklarımızın aralarındaki engelleri aşıp normal ilişkiler geliştirmesi de önemli" dedi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 02.09.2009 09:58 ABONE OL
Serj Sarkisyan, BBC'ye yaptığı açıklamalarda 1915'te yaşananların, Türk-Ermeni ilişkilerin normalleşmesinde "engel" ya da "önkoşul" olmadığını vurguladı. Sarkisyan, şunları söyledi:

"Tarihi adaletin yerini bulması önemli. Halklarımızın aralarındaki engelleri aşıp normal ilişkiler geliştirmesi de önemli. Bir diğer önemli nokta, gelecekte soykırımların bir kez daha tekrarlanmaması. Ama biz soykırımın tanınmasını diplomatik ilişki kurmak için bir önkoşul olarak görmüyoruz."Bu yaklaşımın soykırım tartışmaları konusunda bir "taviz" olduğu yorumlarını reddeden Sarkisyan, "Bir soykırım oldu, uzmanlar bunun varlığını kabul etti, pek çok ülke bunu tanıdı, bulgular bunu kanıtlıyor" şeklinde konuştu.

Sarkisyan BBC muhabirinin "Sizin için tarihe ve geleceğe bakmak, araba kullanırken dikiz aynasına ve yola bakmak gibi mi? Önünüzü görmek daha mı önemli?" sorusunu ise "Dikiz aynasına yol boyu tek bir kez bakarsanız, kaza yaparsınız." diye yanıtladı.

"TÜM ERMENİLER EMİN OLSUN Kİ, KARABAĞ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ, BÖLGE HALKININ ONAYI VE ONLARIN ÖZGÜR İRADESİ TEMELİNDE OLACAKTIR"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'da bağımsız devlet kurulduğu iddialarını yineleyerek, "Tüm Ermeniler emin olsun ki, Karabağ sorununun çözümüne yönelik herhangi bir barış anlaşması, Karabağ halkının (bölge Ermenilerinin) onayıyla ve onların özgür iradeleri temelinde olacaktır" dedi.

Sarkisyan, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'daki sözde devletin 18. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Stepanakert'i (Hankendi) ziyaret etti.

Mediamax ajansının haberine göre Sarkisyan, burada Yukarı Karabağ'daki işgal yönetiminin 18. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada,bölgede kurulan sözde devletin 1991'den bu yana devam etmesinin bu yapının sağlamlığını gösterdiğini söyledi.

Sarkisyan, Karabağ'ın bugün kurumlarıyla, ordusuyla, vatandaşlarıyla geleceğini bağımsız olarak yönlendirdiğini ileri sürdü.

Kutlamalar için işgal altında tutulan Hankendi kentinde bulunan Sarkisyan, açıklamasında, bölgedeki Ermeni işgal yönetiminin Ermenistan ve tüm Ermeniler tarafından desteklendiğini de belirtti.

BUGÜN NELER OLDU