Haber turu...

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 03.09.2009 ABONE OL
Uribe'ye 3'üncü kez iktidar yolu
KOLOMBİYA lideri Alvaro Uribe'nin 3'üncü kez seçilmesine olanak sağlayacak yasa tasarısı dün meclisten geçti. Yasanın yürürlüğe girmesi için Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi ve ardından da referanduma götürülmesi gerekiyor. Uribe'nin hala 2010'daki seçimlere girip girmeyeceği ise henüz belli değil...

129 asker ve polise tutuklama emri
ŞİLİ,1973-1990 arasında görev yapan General Augusto Pinochet liderliğindeki askeri cuntayla hesaplaşmasını sürdürüyor. Şili adaleti, cunta döneminde insan haklarını çiğnemekle suçlanan en az 129 polis ve asker hakkında tutuklama emri çıkardı. Cunta döneminde görev yapmış emekli subaylar ve hava, deniz kuvvetlerine ve asteğmenden aşağı kademedeki askeri görevlilerin daha önce hiç mahkemeye çıkarılmamış olmaları dikkat çekiyor.

'Türk uçağı bizi taciz etti'
EGE'DE seyreden Türk savaş uçaklarının aynı güzergahtaki Olympic Havayolları'na ait bir yolcu uçağını taciz ettiği belirtildi. Yunan basınına göre, Türk uçağı, 14 bin fitte Rodos'tan Limni adasına gittiği sırada yolcu uçağına 30 metre kadar yaklaştı. Olayın ardından, Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyanni, Türk meslektaşı Ahmet Davutoğlu'na telefon ederek rahatsızlığını dile getirdi.