'Kara sularımızdaki Gürcü gemisini vururuz'

Gürcistan'ın, bağımsızlığını tanımadığı Abhazya'nın kara sularına giren her türlü gemiye el koyması ve ambargo uygulaması Abhaz lideri isyan ettirdi. Rus Interfax sitesine konuşan Bağapş "Somalili korsanlara benzeyen Gürcülere müdahale edeceğiz" dedi

Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
Geçtiğimiz yıl ağustos ayı Kafkaslar'da büyük bir savaşa sahne oldu. Rusya ve Gürcistan arasında başlayan gerilim sonunda Abhazya ve Güney Osetya Gürcistan'dan ayrılarak tek yanlı bağımsızlık ilan etti. Ancak taraflar arasında yaşanan gerginlik dur durak bilmiyor. Abhazya'nın bağımsızlığını tanımayan Gürcistan'ın ülke kara sularında gemilere el koyması bölgede suların yeniden kaynamasına neden oldu. Son olarak Abhazya'nın Suhumi limanına giden Panama bandıralı M/T Buket isimli gemiye el konulması ve Türk kaptan Coşkun Mehmet Öztürk (37) ve 17 personelin tutuklanması Abhazya'nın sabrını taşırdı. Ülke karasularına giren her geminin alıkonulmasının "korsanlık" olduğunu söyleyen Abhazya lideri Sergay Bağapş, Rus Interfax haber ajansına sert açıklamalarda bulundu.

EKONOMİK FAALİYET YASAĞI

Abhaz lider, "Somalili korsanlarla Gürcü korsanlar arasında teknik olarak bir fark yok. Onlara nasıl müdahale ediliyorsa Gürcülere de öyle müdahale edilmeli" dedi. Ve Abhazya sularındaki Gürcü gemilerinin imha edilmesi talimatı verdiğini söyledi. Ancak bu operasyona Abhazya'yı koruyan Rus savaş gemilerinin Gürcü gemilerine yönelik olası operasyonda yer almayacağını da ifade etti. Abhazya geçtiğimiz yıl Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. Gürcistan, bunun üzerine Abhazya ve Güney Osetya bölgeleriyle her türlü ekonomik ve ticari faaliyeti yasakladı.