Küresel ısınmanın etkilerini yerinde inceledi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, küresel ısınmanın Kuzey Kutbu'ndaki etkisini kendi gözleriyle görmek için Kutup Dairesi'ni ziyaret etti.

Perşembe 03.09.2009 10:28
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009 12:06
ABONE OL
Ban, Cenevre'deki Dünya İklim Konferansı öncesinde Norveç'te üç gün boyunca küresel ısınmayla mücadeleyle ilgili temaslarda bulundu.

Başkent Oslo'da bilim adamları ve uzmanlarla görüşmeler yapan BM Genel Sekreteri, ülkenin kuzey ucundaki Svalbard takımadalarına da uğradı. Buradaki gözlem istasyonlarını ziyaret eden Ban, buzulların erimesiyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Ban, dünyadaki tüm ülkelerden tohumların muhafaza edildiği, deniz seviyesinin 130 metre altındaki Küresel Tohum Mahzeni'ni de gezdi.Norveç gemisi Svalbard'da gazetecilere açıklama yapan Ban Ki-moon, küresel ısınmanın en çok Kuzey Kutbu'nu etkilediğini, buzulların her yıl 150 kilometreküp eridiğini vurguladı. Dünyaya çağrıda bulunan Genel Sekreter, Dünya'yı gelecek nesiller için koruma adına iklim değişikliğiyle mücadelede acil önlemler alınmasını istedi.

Ban Ki-moon, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bu yıl düzenlenecek iklim değişikliği konferansı öncesinde 22 Eylül'de New York'ta üst düzet katılımın beklendiği bir toplantı düzenliyor. Ban, Cenevre'de devam eden Dünya İklim Konferansı'na da katılarak, bir konuşma yapacak.