Yunanistan'ı erken genel seçim heyecanı sardı

Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis'in erken genel seçimlere gidilmesine karar vermesi, muhafet partilerinde heyacanlı açıklamaların yapılmasına sebep oldu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 03.09.2009 10:00 ABONE OL
Karamanlis, dün akşam televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamasında, erken genel seçime gidilmesi gerektiğini açıkladı. "Uluslararası krizin büyük ekonomik problemlere neden olduğunu" ifade eden Karamanlis, halktan yetki alınması gerektiğini kaydetti.

Uzun zamandan bu yana erken seçimlere gidilmesi yönünde baskılarını iyice arttıran ana muhalefet PASOK'u da eleştiren Karamanlis, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın yeniden seçilmesi konusunda PASOK'un sorun çıkardığını söyledi. Papulyas'ın görev süresi Şubat 2010'da doluyordu. Karamanlis, "devamlı seçim tartışmalarının ekonomiye ve ülkeye zararı olduğunu" da vurguladı.Erken genel seçime gidilmesi kararını, 'sorumluluk içinde aldığı'nı söyleyen Yunan Başbakanı, "Yunanistan krtik bir dönemden geçiyor" ifadelerini kullandı. Karamanlis, "Gerek toplum gerekse de siyasi liderler tarafından önemli kararlar alınmak zorunda. Önümüzdeki iki yıl çok zor ve kritik geçecek." değerlendirmesinde bulundu.

Karamanlis, bugün saat 12:00'da Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ı ziyaret ederek meclisi feshetmesini isteyecek. Erken genel seçim tarihinin ise 4 Ekim ya da 11 Ekim Pazar günü yapılması en güçlü ihtimaller arasında.

Karamanlis'in erken genel seçim talebinin ardından ana muhalefet PASOK'un lideri Yorgo Papandreu ise, 'Halkın konuşacağı zamanın geldiğini' duyurdu. Papandreu şunları söyledi: "Hükümet, kendi oluşturduğu çıkmazların ağırlığı altında çöktü. Halkın, yeni bir başlangıçın ve yeni bir dönemin zamanı geldi. "
Erken seçimlere gidilmesine karşı olan aşırı sağ partilerden LAOS da, "Karamanlis güçsüz. Zor bir dönemde firar etmeyi seçti." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta sonu yapılan anketlerde PASOK, iktidar partisi Yeni Demokrasi'nin (YDP) 6 puan önünde gidiyordu. Haziran ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ise PASOK, YDP'nin 4 puan önünde birinci parti olmuştu.

Karamanlis liderliğindeki YDP, Mart 2004 yılında iktidara gelmesinin ardından, Eylül 2007'de yapılan genel seçimlerde ikinci defa hükümet kurmayı başarmıştı.