Afganistan'ın kuzeyinde şiddetli patlama

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde petrol tankerlerinin bulunduğu alanda şiddetli bir patlama olduğu bildirildi.

Cuma 04.09.2009 08:31
Güncelleme: Cuma 04.09.2009 16:09
ABONE OL
Kunduz Valisi Muhammed Ömer, vilayetin kırsal kesimindeki patlamanın, bölge halkı tankerlerden yakıt aldığı sırada meydana geldiğini belirterek, patlamadan Taliban militanlarını sorumlu tuttu.

Afgan yetkililer hayatını kaybedenlerin sayısının 40'ı sivil olmak üzere 90 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.NATO GÜÇLERİ AYNI BÖLGEYE HAVA SALDIRISI DÜZENLEMİŞ
Afganistan'daki NATO komutasındaki güçler, ülkenin kuzeyinde çok sayıda kişinin öldüğünden endişe edilen petrol tankerinin patladığı bildirilen bölgeye hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

ABD ve NATO komutasındaki güçlerin basın sözcüsü Jon Stock, Kabil'de gazetecilerin Kunduz'daki patlamanın NATO güçlerinin petrol tankerlerine ateş açmasından kaynaklanmış olup olamayacağını sorması üzerine, "bölgeye dün gece ya da bu sabah bir hava harekatı düzenlendiğini doğrulayabilirim" dedi.Sözcü başka ayrıntı vermedi.

"SALDIRIDA TALİBAN MİLİTANI ÖLMEDİ"
Afganistan'daki Taliban'ın sözcüsü Zebullah Mücahid, Kunduz'da kaçırdıkları petrol tankerlerini hedef olan NATO güçlerinin hava saldırısında ölen militan olmadığını söyledi.

Mücahid, petrol tankerlerinin Kabil'deki NATO güçlerine yakıt sevkiyatı için Tacikistan'dan gelirken kaçırıldığını açıkladı.

Tankerlerin Kunduz nehrinden geçirilmeye çalışırken çamura saplandığını söyleyen sözcü, tankerlerin yükünü azaltmak için vanaları açıldığında yaklaşık 500 köylünün, hava saldırısı olabileceği uyarılarına rağmen yakıt almak için toplandığını ifade etti.

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz'da NATO güçlerinin militanlara yönelik düzenlediği hava saldırısında petrol tankerlerin patlaması sonucu yaklaşık 90 kişinin öldüğü bildirilmişti.

NATO güçleri ise Kunduz'un Ömer Hel köyü yakınında şafaktan önce düzenlenen hava saldırısında "çok sayıda isyancının" öldürüldüğünü, sivil kayıp olup olmadığının araştırıldığını açıklamıştı.

Kunduz Emniyet Müdürü Gülen Muhiddin, Taliban militanlarının tankerleri Kunduz nehrini geçerken durdurduğunu, NATO'nun kaçırılan iki petrol tankerine düzenlediği hava saldırısında 90 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Kunduz valisi Muhammed Ömer de ölü sayısını 90 olarak vermiş, ancak ölenler arasında Taliban komutanlarından biri ile 4 Çeçen savaşçının olduğunu kaydetmişti.

İnsanların canlı canlı yanarak can verdiği ve cesetlerin tanınamayacak halde olduğu bildirilen saldırı sırasında Taliban'ın kaçırılan tankerlerden bölge halkına yakıt dağıttığı haberleri de gelmişti.

Kunduz'daki aşiret büyüklerinden Muhammed Server, saldırının, Taliban militanlarının kaçırdığı tankerlerden bölgedekilere yakıt dağıtırken kalabalık toplandığı sırada düzenlendiğini söylemişti.

NATO GENEL SEKRETERİ: ''SÜRATLİ VE EKSİKSİZ SORUŞTURMA BAŞLATILDI''
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, bugün Afganistan'ın kuzeyindeki bir NATO operasyonu sonucunda en az 90 kişinin ölümüne ilişkin "süratli ve eksiksiz soruşturma" yapılacağını açıkladı.

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz'da NATO güçlerinin militanlara yönelik düzenlediği hava saldırısında petrol tankerlerinin patlaması sonucu yaklaşık 90 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Rasmussen, konuya ilişkin açıklamasında, "Afgan halkı kendisini korumak için görev üstlendiğimizi bilmelidir. Bu olayı derinlemesine ve eksiksiz bir şekilde soruşturacağız" dedi.

Afganistan'da Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansında, geçici yönetime destek amacıyla "BM Güvenlik Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF), 11 Ağustos 2003 tarihinden beri NATO tarafından yönetiliyor.

Rasmussen, ISAF'ın dün gece Taliban'a karşı bir hava operasyonu düzenlediğini, militanların öldüğünün kesin olduğunu, sivillerden de kayıplar olabileceğini, ancak bu konuda henüz kesin veri bulunmadığını anlattı.

NATO Genel Sekreteri, bir araştırma ekibinin olay yerine gönderildiğini bildirerek soruşturma sonuçlarının beklenmesini istedi.