Başbakan için canlarına kıydılar

Cuma 04.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 04.09.2009 20:51
ABONE OL
Helikopter kazasında hayatını kaybeden Hindistan'ın Andra Pradeş eyaleti Başbakanı Y. S. Rajaşekar Reddy'yi on binlerce seveni son yolculuğuna uğurladı.

Eyaletin başkenti Haydarabad'da düzenlenen devlet töreninde binlerce insan sokaklarda cenaze konvoyunu takip etti.

Reddy'nin ölümü ardından kalp krizi geçirerek ölenlerin ve intihar edenlerin toplam sayısı 69'a ulaştı.

Reddy için düzenlenen törene eyaletten ve merkezi hükümetten bakanlar ve siyasi liderler katıldı. Ulusal Kongre Parti lideri Sonia Gandhi ve Başbakan Manmohan Singh, Reddy ailesini evinde ziyaret ederek taziyede bulundu.

Kongre Partisi lideri Reddy, 76 milyonluk eyalette siyasi ve sosyal başarıları nedeniyle fakir halk tarafından sevilen bir liderdi. Rajaşekar Reddy'nin ölümü üzerine eyalet genelinde ve ülkenin bazı eyaletlerinde yas ilan edildi.

Başbakanın ölüm haberini duyan birçök insan kalp krizinden hayatını kaybederken bazı kimseler de hayatlarına son verdi. Gayri resmi rakamlara göre bu şekilde ölenlerin sayısı 69'a ulaştı.
Reddy'nin ölümünü televizyondan duyduktan sonra kendi canına kıyan bir genç ise arkadaşına şu notu bıraktı: "O Halk için canını verdi. Ben de kendi canımı ona veriyorum!"

Yetkililer daha fazla can kaybının olmaması için halka sabırlı ve cesaretli olmaları için çağrı yaptı. Reddy'nin oğlu Jagan Mohan, yerel bir televizyona çıkarak, "Ona saygınızı göstermenin yolu bu değil. Kendinizi öldürmekten vazgeçin." dedi.

Başbakan Y. S. Rajaşekar Reddy'yi taşıyan helikopter, Çarşamba günü sabah saatlerinde yola çıktıktan bir süre sonra kaybolmuştu. Başbakan ve beraberindeki dört kişiyi taşıyan helikopterin enkazına yirmi dört saatten fazla süren aramalar sonunda ormanlık alanda bulunmuştu.

https://www.sabah.com.tr