CDU, seçim kampanyasını başlattı

Pazar 06.09.2009 19:57
Güncelleme: Pazar 06.09.2009 19:59
ABONE OL
Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Almanya için en doğru koalisyon seçiminin CDU ve Hür Demokrat Parti (FDP) olacağını söyledi.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), 27 Eylül Pazar günü yapılacak genel seçimler için seçim kampanyasına Düsseldorf kentinde resmen başladı.

Düsseldorf ISS Dome Spor Salonu'ndaki seçim mitingine, CDU'lu birçok eyalet başbakanı, federal bakanlar ve 9 bin partili katıldı.

''Bizim gücümüz var'' sloganıyla başlatılan kampanyada bir konuşma yapan Merkel, Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Parti (CDU) muhtemel koalisyon ortağı olarak Hür Demokrat Partisi'ni (FDP) işaret etti.

Almanya için en doğru koalisyon seçiminin CDU ve FDP olacağını savunan Merkel, ekonomik büyümeden eğitime, aile yapısını güçlendirmek için gereken gücün kendi partileri CDU'da bulunduğunu ileri sürdü.

2005 yılında göreve geldiklerinde işsiz sayısının 5 milyon kişi olduğunu ifade eden Almanya Başbakanı, bu rakamın kendi dönemlerinde 1 milyon azaldığını kaydetti. Daha iyi bir ülke için birlikte hareket etmeleri gerektiğini ifade eden Merkel, Almanya'nın CDU ve FDP koalisyonununa ihtiyacı olduğunu belirterek, şu anki koalisyon ortakları Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) muhalefette kalarak dinlenmelerini önerdi.

Yerel seçimlerdeki başarıdan dolayı KRV Başbakanı Rüttgers'i kutlayan Merkel, SPD'nin sol partiyle işbirliği yapma çabalarını eleştirdi ve cumhurbaşkanı seçimlerinde sol partiyle işbirliği arayan SPD'yi sert bir dille eleştirerek, bu nedenle SPD'nin muhalefette kalması gerektiğini savundu.

Alman Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer da, kardeş parti olarak CDU'ya başarılar diledi.

KRV Eyaleti Başbakanı Jürgen Rüttgers de Sosyal Demokrat Parti'yi kastederek, ''Kırmızı Kırmızı'ya karşıyız'' dedi.

SPD ile koalisyona karşı çalıştıklarını ifade eden Rüttgers, ''Steinmeier hiçbir şey yapamaz. Steinmeier, Gerhard Schröder'in soluk bir kopyası. Daha güçlü bir gelecek için CDU'yu seçmeliyiz'' diye konuştu.

Rüttgers, geçen haftalarda Romanya'daki işçiler hakkında yaptığı olumsuz açıklamalar hakkında bir beyanatta bulunduğunu ve bugün bu konuda konuşmayacağını sözlerine ekledi.