Kalem çaldı, sanat hırsızı oldu

17 yaşındaki genç ünlü sanatçı Hirst'ün sergisinden kalem çaldı. Kalemler nadir bulunan bir seriye ait çıkınca tutuklandı

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 06.09.2009 ABONE OL
İngiltere'de 17 yaşında grafiti sanatçısı bir genç, farkında olmadan ülke tarihinin en büyük sanat hırsızlıklarından birine imza attı. Cartrain lakaplı genç modern sanat ilahı Damien Hirst'ün Londra'daki "Pharmacy" (Eczane) konseptli sergisine katıldı. Geçmişte kendisini "Benim eserlerimi kolaj çalışmalarında kullanıyor" diyerek Tasarımcılar ve Sanatçılar Telif Hakları Kurumu'na (DACS) şikâyet eden ve 300 dolar ceza ödettiren Hirst'ün 16 milyon dolara malolan sergisinden intikam amacıyla bir kutu kurşun kalem alarak evinin yolunu tuttu.

"KALEMTIRAŞLA İNCELTİRİM"
Cartrain, evinde "DACS tarafından el konulan eserlerim geri verilsin. Aksi halde tüm kurşun kalemleri kalemtıraşla inceltirim" yazılı bir tehdit ilanı hazırladı. Oysa ki kalemlerin 800 bin dolar değerinde ve 1990'da Faber Castell tarafından üretilen nadir bulunan "Mongol 482" serisine ait olduğundan habersizdi. Hakkında İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard tarafından tutuklama emri çıkarılan Cartrain, kısa süre sonra yakalandı. Daha sonra kefaletle tahliye olan gencin suçunun kesinleşmesi halinde büyük ceza alabileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU