Çin, gövde gösterisine hazırlanıyor

Çin, kuruluşunun 60. yıl dönümü kutlamalarında modern ordusu ve teçhizatıyla gövde gösterisine hazırlanıyor.

Salı 08.09.2009 09:50
Güncelleme: Salı 08.09.2009 17:12
ABONE OL
Çin'in başkenti Pekin'deki dünyanın en büyük meydanı olan ünlü Tiananmen'da 1 Ekim'de yapılacak kutlama törenleri için hazırlıklar yoğun bir şekilde sürüyor. Pekin'deki bir askeri havaalanında yapılan provalarda askerler sıkı bir hazırlıktan geçiriliyor.

HAZIRLIKLARDAN İLGİNÇ KARELER İÇİN TIKLAYINIZ...

Tongzhou ve Shahe bölgesindeki tören alanlarında da yürüyüş kıtaları son hazırlıklarını yapıyor. Şehirde ise güvenlik üst düzeye çıkarıldı. Kutlamalardaki geçit töreninde Çin silahlı kuvvetleri bu yıl birçok ilki gerçekleştirecek ve ordunun modern ve gelişmiş yüzü dünyaya gösterilecek.

Geçit töreninde ordunun son model donanımları da yer alacak. Bu yılki askeri geçit töreni sırasında Çin Hava Kuvvetleri'nden 1 Ağustos Uçuş Gösteri Birliği, Tiananmen Meydanı üzerinde uçuş yapacak. Bu birlik 138 ülke ve bölgeden gelen 589 heyeti karşıladı, 335 gösteri yaptı ve yabancı devlet liderlerinin özel uçaklarına 10 kez himaye uçuşu gerçekleştirdi.Yürüyüş kıtalarının çağın özelliklerini taşımasının yanı sıra, Çin ordusunun gururlu tarihi ve geleneğini tüm yönleriyle tanıtacağı belirtildi. Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Hava Kuvvetleri'nden Xu Huidong, "Törene katılacak askeri kol sayısı ve uçak sayısı daha önceki askeri geçit törenlerini geçecek. Askeri geçit töreninde yeni donanımlar sergilenecek ve genç askerler görülecek. Ayrıca bu defaki askeri geçit törenine Hava Kuvvetleri'nin en seçkin birlikleri katılacak." dedi.

Geçit töreninde karma askeri bandosu askeri geçit töreni için 19, halk yürüyüşü için 24 eser çalacak. Söz konusu bando kutlamalar tarihindeki en kalabalık bando olacak ve ayrıca dünyada da bir ilki gerçekleştirecek.