Kabil havaalanı dışında patlama

Afganistan'ın başkenti Kabil'in doğusunda, uluslararası havaalanının dışında patlama meydana geldiği bildirildi.

Salı 08.09.2009 07:44
Güncelleme: Salı 08.09.2009 08:44
ABONE OL
Afganistan'da Kabil havaalanı dışında yaşanan patlamanın bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı olduğu açıklandı.Polis yetkilileri bomba yüklü aracın, havaalanının girişi yakınında havaya uçurulduğunu, saldırının uluslararası bir konvoyu hedef aldığının sanıldığını kaydetti.

Polis, olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığının bilinmediğini, patlamanın şiddetiyle yaklaşık 2 km uzaktaki binaların camlarının kırıldığını bildirdi.

Görgü tanıkları, yerel saatle 08.22'de yaşanan patlamanın ardından bölgeden duman yükseldiğini ve infilakın şiddetiyle civardaki binaların camlarının kırıldığını bildirdi.Amerikan ordusu da olayın araştırıldığını açıkladı.

Uluslararası havaalanı, askeri ve sivil havaalanı olarak hizmet veriyor. Ülkedeki yabancı askerler de havaalanını askeri üs olarak kullanıyor.

SORUMLULUĞU TALİBAN ÜSTLENDİ: EN AZ 2 ÖLÜ

Afganistan'ın başkenti Kabil'de uluslararası havaalanının girişinde düzenlenen intihar saldırısının sorumluluğunu Taliban üstlendi.

Resmi kaynaklar, patlamada en az 2 sivilin öldüğünü, 7 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, saldırının bir NATO konvoyunu hedef aldığını ve olayda konvoydaki 3 aracın imha edildiğini söyledi.

Bir görgü tanığı, bomba yüklü aracın havaalanı girişinde 3-4 araçlık konvoya çarptığını ve bölgeden alevler yükseldiği bildirirken özel bir televizyon kanalı, olayda Afgan ve yabancı askerlerden ölenler olduğunu duyurdu. NATO'dan henüz bir açıklama gelmedi.

Hem sivil hem de askeri havaalanı olarak hizmet veren havaalanının yetkilileri, saldırının iç ve dış uçuşları etkilemediğini açıkladı.

Havaalanı daha önce de Taliban tarafından düzenlenen roket saldırıları ve intihar eylemlerinin hedefi olmuştu.