Sonuçları bilene 1 milyon €

Alman Bild gazetesi, 27 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde sandığa giden ve seçim sonuçlarını doğru bilen seçmene 1 milyon Euro para ödülü verecek. Gazete ayrıca seçime katılımı artırmak için farkı kampanyalara da öncülük yapıyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 09.09.2009 14:24 ABONE OL
Almanya'da seçimlere katılmak zorunlu olmadığı için katılım oranı her geçen yıl düşüyor. Bild gazetesi, katılımı artırmak için bir ilke imza attı. 27 Eylül'de yapılacak genel seçimlere sayılı günler kala Bild gazetesi seçime katılımı artırmak için ilginç bir kampanya başlattı. Gazetenin internet sitede yapılan duyuruya göre, seçimde oy kullanan ve partilerin alacağı oy oranlarını virgülden sonraki rakamı da dahil olmak üzere doğru tahmin edene 1 milyon Euro para ödülü verecek.

Almanya'nın en çok satan bulvar gazetesi Bild, Eylül 2005'te yapılan bir önceki genel seçimlere katılım oranının yüzde 77,7'de kaldığını ve bu oranın Almanya tarihindeki en düşük katılım oranı olduğunu hatırlattı. Gazete, bu rakamı yüzde 80'in üzerine çekebilmek için de kampanya başlattı.
Bild'in kampanyasını "Bütün zamanların en büyük seçim bahsi" olarak duyurdu ve okuyucularına şöyle seslendi: "Eğer seçim sonuçlarını doğru tahmin eder ve kendiniz de seçime giderseniz, 1 milyon Euro sizin."

OY VEREN HAMBURGERİ YER
Bild, Almanya'daki seçmenlerden demokrasiye sahip çıkmalarını istedi ve onları sandığa götürmek için para ödülünün yanı sıra başka kampanyalar da başlattı. Gazete: "Politikacılardan şikayet etmek yerine onları siz belirleyin." çağrısında bulundu.

Buna göre; Bild ve Alman Futbol Ligi, seçim haftası futbol severleri sandığa yönlendirmek için maçların devre arasında etkinlik yapacak. Ayrıca gazete, Mc Donald's ile anlaştı ve seçim sabahı seçime gidenlere McDonald's restoranlardan bedava sabah kahvaltısı verilecek. Gazete ayrıca sivil toplum örgütleriyle internet ortamında seçime katılım çağrısı yapacak.

BUGÜN NELER OLDU