11 Eylül saldırılarının 8. yıl dönümü

ABD ve New York halkı, 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezine girişilen terörist saldırıların 8. yıl dönümünde ölenleri yine "sıfır noktası"nda anacak.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 10.09.2009 14:50 ABONE OL
New York'da 107 katlı İkiz Gökdelenlerin yerle bir olduğu "sıfır noktası"nda düzenlenecek törende yaşamını yitiren 2 bin 752 kişinin isimlerini bu yıl yakınları ve gönüllüler okuyacak. Saldırıların ardından her yıl düzenlenen anma törenlerinde olduğu gibi yarın da iki uçağın gökdelenlere çarptığı anda saygı duruşunda bulunulacak.

Manhattan'ın güneyindeki Dünya Ticaret Merkezinin İkiz Gökdelenleri ve Amerikan Savunma Bakanlığına (Pentagon) yolcu uçaklarıyla girişilen saldırıların 8. yıl dönümünün gecesinde, kurtarma operasyonlarının anısına 88 ışık yakılacak.

DÜNYA TİCARET MERKEZİNİN YERİNE DİKİLECEK GÖKDELENLERİN İNŞASI MERAK KONUSU
Törenlerin değişmeyen sorunu ise yıkılan Dünya Ticaret Merkezinin yerine dikilecek gökdelenlerin bitmeyen inşası.

Avukat Barry LePater, yetkililerin sıfır noktasının yeniden inşası konusundaki başarısızlığının her yıl New Yorkluları daha çok öfkelendirdiğini belirtti.

Dünyanın en yüksek binalarından birisi olacak "Özgürlük Gökdeleni"nin inşası 25 tonluk iki dev kirişin konulmasıyla 2006'da başlasa da bir üniversitenin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre gökdelenin ancak saldırıların 10. yıl dönümüne yetişmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla.

"EL KAİDE DAHA AZ KORKUTUYOR, ANCAK HALA TEHDİT"
Amerikalı yetkililere göre 11 Eylül 2001'den bu yana El Kaide zayıfladı, ancak hala ABD'ye saldırı düzenleyebilir.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Michael Mullen, El Kaide'nin ABD'ye halen saldırabileceğini ve bu hedefe yoğunlaştığını belirtirken, Paris'teki Siyasi Araştırmalar Kurumundan Jean-Pierre Filiu'ya göre, kuruluşundan 21 yıl sonra El Kaide'nin "soluğu kesildi".

Amerikan istihbaratı da El Kaide'nin bugün büyük baskı altında olduğunu, bununla birlikte hala ABD ve müttefikleri için ciddi bir tehdit teşkil ettiğini belirtiyor.

Georgetown Üniversitesinden uzman Bruce Hoffman ise farklı bir noktaya parmak basıyor. Uzmana göre özellikle kriz döneminde, birçok Amerikalı terörle mücadele konusundan sıkıldı ve artık ABD'de terör saldırısı olmayacağı, bunun abartıldığı görüşünde.

11 EYLÜL TERÖR YIKIMI
11 Eylül terör yıkımında, iç hat seferi yapan United Airlines ve American Airlines uçakları, iyi eğitim almış usta hava korsanı kamikaze pilotları olan teröristlerce kullanılmıştı. 110 katlı İkiz Gökdelenlerin ilki (Kuzey Bina), 11 Eylül sabahı yerel saatle 08.48'de (TSİ 15.48), 80. kat hizasından Muhammed Atta ve Mervan El Şehhi tarafından kaçırılan Boeing yolcu uçağıyla vuruldu.

İkinci uçak 18 dakika sonra 09.06'da 2 numaralı Güney Gökdelenine çarptı. Boston'dan Los Angeles'a gitmek üzere saat 07.59'da havalanan American Airlines uçağı korsanlar tarafından kaçırılarak güney kulesinin yıkılmasında kullanıldı. Bu sırada çoktan yayına girmiş olan TV kameraları, olayı tüm dünyaya anında canlı olarak yayınladı.

Kuzey Bina, çelik iskelet taşıyıcı elemanlarının erimesiyle 1 saat 50 dakikada kumdan kale gibi çökmesine karşılık, ikinci Boeing uçağıyla vurulan ikinci gökdelen Güney Bina, daha alt katlardan delindiğinden daha çabuk, yani 49 dakika sonra göçtü.

Washington Dulles havaalanından kalkan bir başka American Airlines uçağı, ellerinde bıçaklar ve maket bıçakları bulunan 3. terör ekibi tarafından kaçırıldı.

Bu uçakta bulunan CNN yorumcusu Barbara Olson, kocası Theodor Olson'u telefonla iki kez arayarak, ''kaçırıldıklarını; yolcuların, korsanlar tarafından uçağın arka bölümüne toplandığını ve hedefin muhtemelen Beyaz Saray olduğunu'' bildirdi.

Theodor Olson'un durumdan federal havacılık kurumunu haberdar etmesi üzerine Langley hava üssünden 2 (F-16) savaş uçağı havalandı, ancak bu uçaklar daha olay yerine varmadan uçak olanca hızıyla Pentagon binasına saplandı.

Karabasan henüz sonra ermemişti. New York'un Newark havaalanından San Francisco'ya gitmek üzere havalanan uçağın da korsanlar tarafından kaçırıldığı, uçaktaki yolcuların telefonla yakınlarını aramaları üzerine ortaya çıktı.

Bu uçağın hedefinin, Washington yakınlarındaki Andrews hava üssü olduğu ve uçak oraya vardığı saatlerde, Başkan George Bush'u Florida'dan getirecek Air Force-1 adlı başkanlık uçağının da aynı üsse ineceği saptandı.

Korsanların zamanlaması mükemmeldi ve hiç şüphesiz kaçırdıkları uçakla Başkan Bush'un uçağına çarpmayı amaçlıyorlardı. Ancak yolcuların korsanlara müdahalesi üzerine, kaçırılan uçak hedefine ulaşamadı ve yerel saat 10.10'da Pennsylvania eyaleti-Pittsburg kentinin 130 km uzağında Stony Creek kasabası yakınında açık araziye düştü.

Yetkililer, Başkan Bush'un Washington'a dönmesini engelleyerek Başkan'ın uçağını başka bir yere yönlendirdiler. Başkan, Nebraska eyaletindeki en güvenli Offutt nükleer hava üssü karargahına indi.

ABD'Lİ MÜSLÜMANLAR, 11 EYLÜL'ÜN OLUMSUZ ETKİLERİNİ HALA MARUZ KALIYOR
11 Eylül saldırılarından sekiz yıl sonra bile Amerika'da hâlâ en fazla Müslümanlara yönelik ayrımcılık yapıldığı ortaya çıktı.11 Eylül travmasını atlatamadıkları gözlenen Amerikan halkının, ülke içinde en fazla ön yargı ile yaklaştığı kesimin yine Müslümanlar olduğu belirtildi.

Yarın 11 Eylül 2001 terör saldırılarının sekizinci yıldönümü. Başta New York'ta saldırılar soncu yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi'nin (Worl Trade Center-WTC) bulunduğu yer olmak üzere Amerika'nın birçok yerinde 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlere yönelik törenler düzenlenip, yaşanılan acılar tekrar gönüllerde hissedilecek. Ancak, saldırılardan sekiz yıl sonra bile hâlâ masum Müslümanların, Amerika'da 11 Eylül nedeniyle ayrımcılığa uğradığı bir kamuoyu araştırmasıyla gözler önüne serildi. Pew Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklamasına göre Müslümanlar, Amerika'da Budist, Yahudi, Mormon ya da ateistlerden daha fazla ayrımcılıkla yüz yüze kalıyor. Araştırmaya göre her on Müslüman'dan altısı ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor. Yetişkinler arasında yapılan araştırma sonucuna göre Müslümanların yalnızca eşcinsellerden daha az ayrımcılıkla karşılaşıyor.

11-17 Ağustos tarihleri arasında yapılan araştırmaya 2 bin 10 denek katıldı. Araştırmaya katılan Müslümanların üçte ikisi İslam'ın diğer dinlerden "çok" ya da "orta derecede" farklı olduğunu belirtirken, yüzde 17'lik bir kesim de diğer ilahi dinlerle benzer yanlarının "fazla" olduğu yönünde görüş bildirdi. Araştırmaya göre Amerikalı Müslümanlar, İslam'ın Budizm, Hinduizm, Mormon inançlarından çok farklı olduğu görüşünde.

HER İKİ AMERİKALIDAN BİRİNİN MÜSLÜMAN TANIDIĞI VAR
Amerikan halkının yaklaşık yarısının bir Müslüman tanıdığı olduğu da araştırmanın ilgi çeken bulgularından bir başkası. Amerikalıların yüzde 45'inin, en az bir Müslüman'ı tanıdığı olduğunu tespit eden araştırmada ayrıca Allah ile İngilizce "God" (Tanrı) ifadesinin aynı olduğuna inananların oranı yüzde 53 olarak açıklandı. Yine Kuran'ın Müslümanların kutsal kitabı olduğunu bilen Amerikalıların oranının yüzde 52 olduğu kaydedildi. Pew, 11 Eylül saldırılarından sekiz yıl sonra bile hâlâ, İslam'ın diğer dinlerden daha fazla şiddet teşvik ettiğine inanan ABD'lilerin oranının yüzde 38 olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Amerika'daki en büyük İslami kuruluş olarak ifade edilen Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CIAR), Müslümanların iş hayatından eğitimlerine kadar hemen her alanda ayrımcılığa maruz kaldıklarını savundu. CIAR tarafından yapılan yazılı açıklamada son olarak Philadelphia'da Müslüman bir kadın polisin başörtüsü nedeniyle disipline sevk edildiğini belirtildi. Oklahoma, Minnesota gibi eyaletlerde ise CIAR'ın verdiği bilgiye göre ehliyet almak isteyen başörtülü Müslüman kadınlara, başlarını açmaları koşulu ile ehliyet alabileceklerinin söyleniyor. Oregon'da da başörtülü bir öğretmenin, örtüsüyle ders vermesinin eyalet yasaları uyarınca yasaklandığı belirtildi. CIAR, Oregon'daki yasağın 1920'li yıllarda Katoliklere karşı çıkarılmış bir yasa olduğuna ve Ku Klux Klan tarafından desteklendiğine işaret etti. Tüm bu yaşanılan ayrımcılıklar karşısında Müslümanların kendilerinin hedef olabileceğinden dolayı korku içinde olduklarını belirten CIAR, Amerikan yönetimini bu konulara karşı daha duyarlı ve adaletli olmaya çağırdı.

BUGÜN NELER OLDU