Yunanistan, Türkiye'ye yardım göndermeye hazır

Yunan gazeteleri, İstanbul'da dün meydana gelen sel felaketine ilişkin haberleri ilk sayfadan duyurdu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 10.09.2009 15:21 ABONE OL
Televizyonlar da haberi geniş şekilde işledi. Atina, Türkiye'ye yardım göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

Basın-yayın organları, İstanbul'da meydana gelen selin insanlar ve araçlar dışında, devlet mekanizmasını da sürüklediği yorumunda bulundu. İstanbul'da son 80 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı bilgisine yer veren gazeteler, yetkililerin iyi koordinasyonu sonucu çok kişinin de kurtarıldığını aktardı. Vatandaşların derelerin yakınına ev inşa etmekle suçlandığı kaydedilen haberlerde, son üç günde İstanbul'da yağan yağmur sonucu meydana gelen selde 32 kişinin öldüğü, 10 kişinin de kaybolduğu belirtildi.

Atina'da meydana gelen orman yangınında komşusunu unutmayan Türkiye'nin yangın söndürme uçağı gönderdiği hatırlatılan haberlerde, Yunanistan'ın da Türkiye'ye meydana gelen sel felaketi nedeniyle yardım göndereceğini duyuruldu. Yunan İçişleri Bakanlığı dün gerekli yardımı göndermeye hazır olduklarını diplomatik yollardan Türk tarafına bildirdi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'na sel felaketi nedeniyle geçmiş olsun mesajı gönderdi. Bakoyanni mesajında, sel felaketinde onlarca kişinin hayatını kaybeden aileler adına üzüntülerini dile getirdi. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği de Atina'nın her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI BARROSO'DAN TAZİYE MESAJI
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, İstanbul'daki sel felaketi üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e taziye mesajı gönderdi.

AB Komisyonu sözcüsü Johannes Laitenberger, Barroso'nun mesajında Türkiye'nin acısını bütünüyle paylaştıklarını ve dayanışma içinde olduklarını bildirdiğini söyledi.

İSTANBUL'DAKİ SEL FELAKETİ PUTİN'İ DERİNDEN SARSTI
İstanbul'da dün yaşanan sel felaketinin ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi.

Putin'in Türkiye Başbakanı'na gönderdiği taziye mesajında şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'nin kuzey-batısı ve İstanbul'da meydana gelen sel felaketinde can ve mal kaybı haberini duyunca derinden etkilendim. Rusya Federasyonu hükümeti adına ölenlerin ailelerine en içten başsağlığı, yaralananlara da sağlıklarına kavuşma dileklerimi iletmenizi rica ederim."

Rusya Devlet Bakanı Dmitri Medvedev de dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e başsağlığı mesajını yollamıştı.

KOSOVA CUMHURBAŞKANI SEYDİU'DAN TAZİYE MESAJI
Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Marmara bölgesinde aşırı yağışlar sonucu yaşanan sel felaketi nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e taziye mesajı gönderdi.

Seydiu mesajında "Felaket haberi, bütün halkımı derinden üzdü. Ülkenizin bu zor anında, Kosova halkının dostluğunu ve dayanışmasını ifade etmek isterim. Bu acı gününüzde, dualarınıza katılıyor ve selde hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyorum" dedi.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi de sel felaketi nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı dileğinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU