"Oy sayımının gecikmesi, Taliban'a yarıyor"

Afganistan'da 20 Ağustosta yapılan devlet başkanlığı seçiminin ardından oyların sayımının tamamlanamaması, yolsuzluk soruşturmaları ve kazananın açıklanmasındaki gecikmeden Taliban ve El Kaide'nin beklenmedik kazanç elde ettiği bildirildi.

Cuma 11.09.2009 10:47
Güncelleme: Cuma 11.09.2009 11:25
ABONE OL
ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, İngiliz BBC televizyonunun, oyların sayımının aylarca uzamasının Afganistan'daki durumu kötüleştireceğini düşünüp düşünmediğine ilişkin sorusu üzerine, "Sürecin bu kadar uzun süreceğini düşünmüyorum, en azından öyle ümit ediyorum" dedi.

Holbrooke, "gecikmeden kar sağlayanların Taliban ve El Kaide olduğunu, herkesin de bunu bildiğini" söyledi.

Yolsuzluk suçlamalarına rağmen siyasi sürecin desteklenmesi gerektiğini belirten Holbrooke, süreçten vazgeçmenin söz konusu olmadığını ifade etti."Birçok bölgede büyük kural ihlalleri olduğu konusunda hemfikirim. Seçim Şikayet Komisyonu bunları inceliyor. Her zaman sorunların olabileceğini biliyorduk" diyen Holbrooke, ancak seçimin yeniden yapılmayacağını belirtti.

Holbrooke, seçimde Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin rakibi Abdullah Abdullah'ın nitelikli bir siyaset adamı olduğunu kanıtladığını ve Abdullah'ın gelecekte, ne olursa olsun, Afgan siyasetinde önemli rol oynayacağını düşündüğünü de ifade etti.