İran'sız Hazar zirvesi başladı

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in ev sahipliğinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev Aktau kentinde bir araya geldi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 12.09.2009 11:21 ABONE OL
Kazak basınında yer alan haberler göre, Samal kompleksindeki zirvenin açılış konuşmasını yapan Kazak lider Nazarbayev, zirvede ikili ve çok taraflı işbirliği konuların görüşüleceğini kaydetti. Hazar'a kıyısı olan ülkelerin dış ticaret hacminin arttığını belirten Nazarbayev, bunun işbirliğinin genişletilmesiyle elde edildiğine söyledi.

Nazarbayev, Hazar'ın hukuk statüsünün bu zirvede görüşülmeyeceğini ve bu konunun İran'ın da katılımıyla ancak ele alınabileceğini söyledi. Nazarbayev'in bu görüşü diğer ülke liderleri tarafından desteklendiği aktarıldı.

HAZAR ZİRVESİ BAKÜ'DE YAPILACAK

Bu arada Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Bakü'nün Hazar'a kıyısı olan ülke liderlerin zirvesine hazırlandığını kaydetti. Beş ülke liderinin Bakü'deki zirvesi için hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Aliyev, uzmanların bu yönde aktif bir çalışma içerisinde olduğunu ifade etti. Hazar zirvesi en son 2007 yılında İran'ın başkenti Tahran'da yapılmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, zirvedeki konuşmasında Hazar kıyısı ülkelerin finans sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

LİDERLER, AKTAU HAVAALANIN YENİ TERMİNALINI AÇTILAR
Zirveye katılan liderler Aktau uluslararası havaalanının yeni yolcu terminalinin açılışına katıldılar. Türk ATM Group şirketi, bu terminali 13 bin 400 metrekare alanda inşa etti.

VİP ve CİP salonları bulunan terminal bir saatte 450 yolcuya hizmete verecek. Aktau havaalanı Astana ve Almatı havaalanlarından sonra yolcu taşıma kapasitesi bakımından Kazakistan en büyük 3.havaalanıdır.

BUGÜN NELER OLDU