Putin'den geri dönüş sinyali

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Valday Düşünce Grubu ile gerçekleştirdiği görüşmede, 2012 başkanlık seçimleri ile ilgili yaptığı değerlendirme Putin'in Kremlin'e dönüş sinyali verdiği şeklinde yorumlandı.

Cumartesi 12.09.2009 14:50
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009 14:53
ABONE OL
2008 devlet başkanlığı seçimlerinde halefi Dmitri Medvedev'e başkanlığı bırakan Putin'in, 2012 için "Zamanı gelince karar vereceğiz, Medvedev'le uyum içindeyiz. Rekabet etmeyi düşünmüyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Valday Düşünce Grubu'nun içinde tüm dünya ülkelerinden yaklaşık 45 Rusya uzmanı yer alıyor. 2004 yılından bu yana yılda bir kez toplanan grup, çalışmalarının sonunda Rusya liderleri ile de görüş alış verişinde bulunuyor. Ata binerken, denize dalarken ve sportif faaliyetler yaparken görüntülen 56 yaşındaki Rusya Başbakanı 2012 yılında başkan olması durumunda 2024 yılına kadar Kremlin'de kalabilecek. Rusya anayasasında son yapılan değişiklikle başkanlık süresi 4 yıldan 6 yıla çıkarılmıştı. Anayasaya göre, 2000-2008 yıllarında iki dönem başkanlık yapan Putin'in verilen aranın ardından iki altı yıl daha Kremlin'de oturmasının önünde engel bulunmuyor.

Putin'in "2008 seçimlerinde aramızda herhangi bir sorun olmadı. 2012'de de olmayacak. Siyasi bakışımız ve kan dokumuz Medvedev'le uyuşuyor." değerlendirmesine dikkat çeken uzmanlar, Putin'in hala ülke yönetiminde ağırlığının devam ettiğini söylüyor. Valday Grup üyeleri Putin'in açıklamalarını geri dönüş hazırlığı olarak yorumluyor. İngiltere düşünce kuruluşu Rusya ve Avrasya başkanı ve Valday grubu üyesi James Sherr Reuters'a yaptığı değerlendirmede, 2012'de herhangi bir rekabetin olmayacağının anlaşıldığını, nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, kararın da Putin'e ait olacağını söyledi.

BATAKLIKTAKİ KURBAĞA BENZETMESİ
ABD ile ilişkilerde yeni bir sayfa açılması ile ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Başbakanı, yeni dönemin başlayabilmesi için ABD'nin atması gereken çok adım olduğunu söyledi. ABD'nin bir çok kez söz vermesine rağmen Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğini engellediğini kaydeden Putin, "Rusya savaş başlıklarını imha ederken, Washington silahlanmaya devam ediyor. Rusya Avrupa'da konvansiyonel güçlerini azaltma konusunda anlaşma imzaladı ve bunun gereğini yerine getirdi. Buna karşı ABD etki alanını Rusya sınırlarına kadar genişletti. Şunu hayal edebiliyor musunuz? Burada bir aldatma var. Sonuçta biz de anlaşmayı bozduk. Ortaklarımız bataklıktaki kurbağalar gibi bağırmaya başladı." eleştirisi getirdi.

Yeni sayfa açma konusunun bir kısım somut adımlarla ancak reel hale gelebileceğini belirten Putin, ABD Başkanı Barack Obama ile bir miktar iyimserlik oluştuğunu söyledi. Putin şu ifadeleri kullandı: "Pozitif işaretler var. Biz atılacak somut adımlara bakıyoruz."