"AB için atılan adımlar Türkiye'yi ileri götürüyor"

2010'da AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos Matheu, Türkiye'yi çok sevdiğini dile getirdi. Türkiye'nin son 20 yılda büyük ilerleme kat ettiğini ka

Pazar 13.09.2009
ABONE OL
İSTANBUL'UN 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle başlatılan projelerden biri de "İstanbul Europa Race"... İkinci ayağı İspanya'da yapılan yarış öncesinde İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos Matheu ile Türkiye yaşamı ve iki ülke ilişkileri üzerine konuştuk.
Türkiye'ye ilk kez 1990'larda geldim. O zamanlar Barcelona Belediye Başkan Yardımcılığı'nı yürütüyordum. Kesinlikle o günün Türkiye'si ile bugün arasında çok büyük fark var. Türkiye son 20 yılda inanılmaz ilerledi. İlerleme en çok da ekonomi alanında oldu ve Türkiye bugün dünyanın en büyük ekonomilerinden bir haline geldi. Bilim alanındaki gelişmeler de oldukça dikkat çekici.
Türkiye'nin siyasi atmosferi çok hareketli. Özellikle son dönemde çok önemli değişiklikler yaşanıyor. Hükümetin Kürt açılımı çok önemli. AB üyeliği için yapılan çalışmalar da ülkeyi her geçen gün daha ileri götürüyor. Büyük ve gelişmiş bir ülke olan Türkiye'nin AB üyesi olacağına gönülden inanıyorum.
Görevim sebebiyle bir yıldan beri Ankara'da yaşıyorum. Türk ve İspanyol kültürü birbirine çok yakın, hepimiz Akdeniz kültürünü paylaşıyoruz. Kültürlerimizi bir araya getirmek, ülkelerimiz arasında yakınlaşmayaı sağlamak için büyük önem taşıyor.