'Mustafa' komşuda promosyon oldu

Yunan Eleftherotypia gazetesi, Can Dündar'ın "Mustafa" filmi ile Yunan ordusunun Anadolu işgalini konu alan Nikos Kunduros'un "1922'' filmini okurlarına ücretsiz dağıttı

Pazar 14.09.2009
Güncelleme: Pazartesi 14.09.2009
ABONE OL
Yunanistan son dönemde tarihiyle yüzleşmek amacıyla birçok alanda atılım yapıyor. 1912 Balkan Savaşları, 1922 Anadolu işgali, 1974 harekâtından önce Kıbrıs'ta işlenen cinayetlerle ilgili yayınlanan birçok yazı, yorum ve kitaplardan sonra Yunan Eleftherotypia gazetesi pazar günü Can Dündar'ın "Mustafa" filmi ile Yunan ordusunun Anadolu işgali süresinde halkların çektiği ıstırabı konu alan Nikos Kunduros'un 1982 yapımı "1922'' filmini okurlarına ücretsiz dağıttı. Yunan gazeteleri, pazar sayılarını iki türlü dağıtıyor. DVD olanlar 4 eurodan, DVD olmayanlar 2 euroya satılıyor. Hafta sonları 100 binin üzerinde satan Eleftherotypia gazetesi de bunlardan biri. Gazete, Yunanistan'ın İzmir bozgununun 87'inci yıldönümüyle okurlarına "o günleri" anımsatmak ve anmak amacıyla iki değişik DVD vermeye karar verdi. Bunlardan birinin Can Dündar'ın "Mustafa" filmi olmasının oldukça ilgi çektiği gazetenin bayilerde satılan DVD'li pazar sayılarının henüz gün ağarmadan tükenmiş olmasından anlaşılıyor. Bu gibi durumlarda "fazla rağbet" olduğu zamanlarda aynı DVD başka günlerde de ek olarak verilebiliyor. Gazete'nin okurlarına verdiği "Mustafa" filmi şöyle tanıtılıyor:

'ZAAFLARI DA İŞLENİYOR' "
...Mustafa Kemal Atatürk'ün biyografisi ile ilgili filmde, dağılmış Osmanlı İmparatorluğu'nu, Batı görüşlü bir Cumhuriyet'e dönüştürmeyi ve ülkesinin en popüler kişiliği olmayı başarabilmiş fakir ve öksüz bir çocuğun öyküsü konu ediliyor. Karizmatik bir lider olduğu kadar çağdaş tarihçiler tarafından 20. yüzyılın en etkileyici liderlerinden biri olarak kabul edilen Mustafa Kemal; "Türklerin Babası" anlamına gelen "Atatürk" adını almıştı. Filmde Atatürk'ün hayatındaki dönüm noktaları, basma kalıp söylemlerden uzak bilinmeyen insani yönleri ve zaafları da işleniyor." "1922'' filminde ise Yunan ordusu bozguna uğramadan az önce Anadolu'da yaşayan Rum ve Ermenilerin korku ve endişeleri; köy ve kentlerini terk edişleri, amele taburlarına katılmaları ve Yunan işgalinin sona ermesiyle yaşanan "küçük Asya" felaketinin bir bölümü konu ediliyor.