New York'ta El Kaide baskını

ABD'nin New York kentinde polisin dün Queens semtindeki bazı evlere ''El Kaide şüphesi'' ile baskınlar düzenlediği belirtiliyor.

Salı 15.09.2009 08:55
Güncelleme: Salı 15.09.2009 09:57
ABONE OL
CNN ve yerel televizyon kanallarında yayımlanan haberlerde, Federal Haberalma Teşkilatı (FBI) ve New York Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin dün sabaha karşı Queens semtinde 2 ya da 3 eve ortaklaşa baskın yaptıkları kaydedildi. Haberlerde baskınların terör örgütü El Kaide ile bağlantısı olduğuna inanılan ve bir süredir emniyet birimlerince takip edilen Afgan asıllı bir şüphelinin hafta sonunda New York'a gelmesi ve Queens'te bazı kişilerle görüşmesi üzerine yapıldığı yer aldı. Kimliği açıklanmayan şüphelinin New York'tan ayrıldığı da bildirildi.Polis yetkilileri soruşturmanın devam ettiğini belirtmekle yetinirken Queens'te baskın düzenlenen evlerde Afgan kökenli kişilerin bulunduğu da ifade edildi. Şu ana kadar herhangi bir tutuklama olduğu yönünde resmi bir açıklama yapılmadı.ABD Başkanı Barack Obama'nın dün Wall Street'te konuşma yapmak üzere New York'a gelmesi dolayısıyla kentte güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmıştı.

Bu arada New York Times gazetesine konuşan ve FBI'dan olayla ilgili bilgi alan bazı Kongre temsilcileri baskınların ''acil bir tehlikeyi durdurma'' amacıyla yapılmadığını, operasyonun daha çok genel düzeyde ''önleyici'' nitelikte olduğunu belirtti.

Gazete, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, Afgan asıllı şüphelinin 8 ay önce New York'tan Colorado'ya taşındığı ve geçen hafta sonunda bir iş nedeniyle New York'a geldiği yönünde bir bilgiye de yer verdi.