Yunanistan'da domuz gribinden ilk ölüm

Yunanistan'ın başkenti Atina'da domuz gribine neden olan A/H1N1 virüsü tespit edilerek tedavi altına alınan bir hastanın yaşamını yitirdiği bildirildi.

Salı 15.09.2009 11:58
Güncelleme: Salı 15.09.2009 13:53
ABONE OL
Yunan basını, Sağlık Bakanlığına dayanarak, 29 yaşındaki Fransızın, Atina Sismanoglio hastanesinde bu sabaha karşı öldüğünü duyurdu.

Hastanın domuz gribi haricinde herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı ve Yunanistan'da doğrudan H1N1 virüsünden ölen ilk kişi olduğu belirtilen haberlerde, ülkede daha önce A/H1N1 virüsü taşıyan iki kişinin hayatını kaybettiği ancak bu kişilerin ölüm nedeninin başka hastalıklar olduğu ifade edildi.

2 binin üzerinde domuz gribi vakası görülen Yunanistan'a iki hafta içerisinde 500 bin adet domuz gribi aşısı gelmesi bekleniyor. Bu aşılar öncelikle sağlık kurumları çalışanları, kronik rahatsızlıkları olanlar ve yaşlılar gibi risk gruplarına yapılacak.

Sonbaharda yoğunlaşması beklenen grip vakalarının tedavisi için ülke genelinde eczanelere antiviral ilaçlar dağıtıldı, ancak bunlar yalnızca reçeteyle satılacak ve doktor kontrolünde kullanılmaları zorunlu.
Yunanistan'da ilk domuz gribi vakası 18 Mayısta belirlenmişti.

MOZAMBİK'TE DOMUZ GRİBİNDEN İLK ÖLÜM
Afrika ülkesi Mozambik'te A/H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi hastalığından ilk kez bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Ulusal Sağlık Dairesi başkan yardımcısı Leonardo Savane, devlet radyosuna yaptığı açıklamada, 29 yaşındaki bir kadının, dün Maputo'da tedavi gördüğü hastanede öldüğünü söyledi.

Kadının, ateş, baş ağrısı ve kusma şikayetleriyle Ağustos sonunda hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Savane, ülkede 63 kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını açıkladı.