BM'den İsrail'e ağır rapor

BM'nin Yahudi asıllı raportörü Goldstone, katliamın yaşandığı Gazze'de İsrail ordusunun orantısız güç kullandığını kaydetti. İsrail rapora ateş püskürdü

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 17.09.2009 ABONE OL
İsrail'in düzenlediği ve bin 500'den fazla kişinin öldüğü Gazze saldırısına ilişkin bugüne kadarki en kapsamlı rapor yayımlandı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin araştırma heyeti başkanı Güney Afrikalı yargıcı Richard Goldstone, 600 sayfalık raporla ilgili, İsrail'in 27 Aralık 2008-18 Ocak 2009 arasında Gazze'deki savaşta "savaş suçu ve insanlığa karşı suç kapsamına girebilecek çok sayıda eylemde bulunduğu" sonucuna vardıklarını söyledi. Goldstone, İsrail'e suçlarla ilgili uluslararası standartlara uygun soruşturma açma çağrısında bulundu. BM yargıcı, Filistinli yetkililerden de aynı yönde bir adım atmalarını beklediklerini belirtti.

'TOPLU CEZALANDIRMA'
Yahudi asıllı olan Goldstone, İsrail'in BM heyetine yardımcı olmadığını ifade etti. İsrail askerlerinin kimi eylemlerinin askeri amaçlarla alakası olmadığını ve orantısız güç kullandıklarını vurguladı. Goldstone, aynı biçimde Hamas'ın İsrailli sivil hedeflere attığı roketlerin de sivillerin yaşamlarını derinden etkilendiğini kaydetti. İsrail'in Gazze'yi abluka altında tutmasının da 1.5 milyonluk Gazze halkını "toptan cezalandırma" anlamına geldiğine işaret eden Goldstone, ablukanın insanlık suçu olduğunu ve İsrail güçlerinin BM merkezine attıkları fosfor bombasının da uluslararası insani hukuk kurallarına aykırı olduğunun altını çizdi. Rapor, BM Güvenlik Konseyi'ne ve Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürülerek operasyona müdahil olan İsrailli yetkililere karşı kullanılabilir. İsrail yönetimi ise bunu önlemek için acil olarak toplandı. Dışişleri Bakanlığı da, heyetin önyargılı ve raporun ise taraflı olduğunu öne sürdü.

Entelektüeller rapor hazırladı
FİLİSTİNLİ ve İsrailli entelektüeller, bugüne kadarki en kapsamlı barış planlarını hazırladılar. 400 sayfalık raporda, Filistinlilerin Batı Şeria'nın yüzde 98'inde ve Gazze Şeridi'nin tamamında bir devlet kurması öngörülüyor. Raporun, 2003'te Cenevre İnisiyatifi tarafından hazırlanan belgeyi temel aldığı ve yazanlar arasında eski hükümet yetkilileriyle müzakere masasında yer alan isimlerin de bulunduğu kaydedildi. Yasal bir yaptırımı olmayan ancak her iki tarafın siyasilerinin de yakından ilgilendiği belirtildi.

SİVİLLER AĞIR YARALANDI
Gazze bombardımanında çok sayıda kadın ve çocuk yaşamını yitirdi, pek çoğu da ağır yaralandı. Gazze hastanelerinde gönüllü çalışanlar arasında yer alan Mısırlı doktorlar, saldırı sonrasında, bölgede yaşanan katliamı, fotoğraf ve videolarla bir basın toplantısı düzenleyerek gösterdi.