HABER TUR

Perşembe 17.09.2009
ABONE OL
Medvedev de 2012'yi istedi
RUSYA'DA 2012 için devlet başkanlığı yarışı kızışıyor. Başbakan Vladimir Putin'in 2012'de yeniden Kremlin'e dönebileceği yönünde açıklamalarının ardından bu kez de Devlet Başkanı Dimitri Medvedev konuştu. Medvedev, 2012 seçimleriyle ilgili "Kader beni başkanlığa getirdi. 2012 ile ilgili her şey olabilir" dedi. Bu açıklama "Rus lider başkanlığı sürdürmek istiyor" şeklinde yorumlandı.

Recm cezası onaylandı
ENDONEZYA'NIN yarı özerk eyaleti Açe'de meclis, zinadan suçlu bulunanların recm cezasına çarptırılmasına izin veren yasayı kabul etti. Yasa, eşcinselliği de suç olarak sayıyor ve ahlaki olarak kabul edilemeyecek davranışlara ağır hapis öngörüyor. Vekillerden Bahrum Raşid, amaçlarının "Halkı cehenneme gitmekten kurtarmak" olduğunu belirtti. Açe'deki şeriat yasaları kadınların başları açık dolaşmasını, kumarı ve alkolü yasaklıyor.

'1,5 milyon oy sahte' iddiası
DEVLET başkanlığı seçimlerinin ardından sahte oy skandalı devam ediyor. AB gözlemcileri, seçimlerde kullanılan 1.5 milyon oyun sahte olabileceğini açıkladı. Açıklamada sahte oyların dörtte üçünün Hamid Karzai için kullanıldığı iddia edildi. İddiaları sert biçimde yanıtlayan Karzai cephesinden yapılan açıklamada ise AB gözlemcilerinin açıklamasının "taraflı, sorumsuz ve Afganistan Anayasası'na aykırı" olduğu belirtildi.

Sincan'da yine gözaltı
ÇİN'İN Sincan Uygur Bölgesi'nde polis, "terör örgütlerine" yönelik operasyonda 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında "elebaşı" olarak nitelendirilen iki Uygur da bulunuyor. Diğer yandan polis operasyonlarında patlayıcı made yapımında kullanan çok sayıda malzeme bulunduğu bildirildie 5 Temmuz'da patlak veren etnik çatışmada 197 kişi hayatını