Japonya'nın son uzay hamlesi

Japonya'nın bir hafta önce uzaya gönderdiği insansız ikmal ve malzeme aracı HTV, öngörüldüğü şekilde yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetlendi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 18.09.2009 12:35 ABONE OL
Japon uzay ajansı Jaxa'dan yapılan açıklamada, UUİ ile yaklaşma ve kenetlenme manevralarının dün gece ve bu sabah yapıldığı belirtilerek, istasyonla kenetlenme işleminin başarıyla yerine getirildiği kaydedildi.

Jaxa Direktörü Keiji Tachikawa, "UUİ ile kenetlenmeyi başararak, çok önemli bir aşamayı yerine getirdik" dedi. Japon uzay yetkilisi, bunun Japon teknolojisi sayesinde başarıldığını söyledi ve emeği geçenleri kutladı.

UUİ'nin yörüngesine dün gece gelen ve 5 km yaklaşan uzay aracı daha sonra aşama aşama istasyona yaklaştı. Son derece riskli olan bu aşamada birçok hassas manevrayla HTV, UUİ'ye 10 metre kala hareketsiz kaldı. Ardından da UUİ'nin mürettebatı robot kol sayesinde aracı istasyona kenetledi.HTV bir hafta önce Mitsubishi firması tarafından üretilen H-2B füzesi ile Japonya'nın güneyindeki Tanegashima üssünden başarıyla fırlatılmıştı.

Japon uzay ajansı tarafından tasarlanan ve üretilen "malzeme ve ikmal taşıma aracı" (HTV) kalkıştan yaklaşık 15 dakika sonra programa uygun şekilde füzenin unsurlarından başarıyla ayrılmıştı.Yerdeki kontrol merkezinden izlenen uzay aracı, UUİ mürettebatına 4,5 ton ikmal malzemesini otomatik şekilde ulaştırdı.Japonlar, kendi uzay adamlarını ve teçhizatlarını taşımak ve istasyonun çöplerini toplamak için 2015'e kadar yılda bir kez bu aracı uzaya göndermeyi planlıyor.

Araç bir ayın sonunda UUİ'den ayrıldıktan sonra uzayda parçalanacak.

BUGÜN NELER OLDU