"ABD, Doğu Avrupa'yı sattı"

Cuma 19.09.2009
ABONE OL
Rzeczpospolita (POLONYA): Kremlin bir taşla pek çok kuş vurdu. ABD askerleri Rus sınırının 200 km. yakınına konuşlanmayacak, 'Rus düşmanı' Polonyalılar'ın burnu sürtülecek, Moskova'nın uluslararası sahnedeki nüfuzlu oyuncu rolü pekişecek. Rusya karşılığında ABD'lileri İran'a yeni yaptırım konusunda destekleyecek.
Polska (POLONYA): ABD Doğu Avrupa'yı sattı. Ekonomik büyüme ve barış getirmiş dış politikanın yerine belirsiz bir dönem başlıyor. Bunun nedeni ya büyük bir saflık ya da Orta Avrupa'nın çıkarlarının satılmasıdır. Rusya'nın İran'ı, hatta Kuzey Kore'yi yatıştırması için ödenecek bedeldir. Tarih tekerrür ediyor. 70 yıl önce Fransa ve İngiltere, müttefikleri Polonya'ya yükümlülüklerine rağmen Hitler'le savaşa tutuşmayı göze alamamışlardı.
Gazeta Wyborcza (POLONYA): 2009, ABD ile 9 yıl süren uzun ve yakın bir ittifakın sonu olacak. 80'lerin sonunda, 90'ların başında süpergüç ve Polonya benzer çıkarları paylaşıyordu. Her iki ülke de Orta Avrupa'da demokrasinin kökleşmesini, yaşlı kıtanın bu bölümünün Batı Avrupa'nın siyasi ve ekonomik yapılarına entegre edilmesini hedefliyordu. Polonya kendi başarısının kurbanı oldu.
Berlingske Tidende (POLONYA): Tarihi deneyimler Moskova ile güçlü bir konumda müzakerenin akıllıca olduğunu gösteriyor. İlerde Obama'nın, Batı'yı zayıflatmadan hem Avrupalı müttefiklerini ikna etmesi, hem de Rusya ile ilişkileri iyileştirme planını uygulamaya geçirmesi gerekecek. Haydut devletlere karşı meşru müdafa kapasitemizi ayakta tutabilmemiz gerekiyor.