Umre için Mekke'ye gelen kadın domuz gribinden öldü

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Umre yapmak için gelen 60 yaşlarında Mısırlı bir kadının domuz gribi hastalığı sebebiyle öldüğü bildirildi. Kadının virüsü ülkesindeyken kapmış olabileceği tahmin ediliyor.

Cumartesi 19.09.2009 15:11
Güncelleme: Cumartesi 19.09.2009 15:12
ABONE OL
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Mısırlı kadının durumu keşfedildikten hemen sonra bir hastanede müşahede altına alındığı ve özel tedavi programına tabi tutulduğu belirtti. Fakat bütün müdahalelere rağmen kadının kurtulamadığı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı, kara, deniz ve hava gümrük kapılarında bu salgın hastalığın tespiti yapılan çalışmalara rağmen bazı durumların gözden kaçabileceği vurgulandı. Bu yüzden Hac ve Umre için bu ülkeye gelenlerden bazı konularda hassas olmaları gerektiği, özellikle herhangi bir salgın hastalığa, kronik hastalığa maruz olanların Hac ve Umre ibadetlerini daha sonraya ertelemeleri gerektiği kaydedildi.Bunun da diğer sağlıklı insanları tehlikeye maruz bırakmamak adına önemli olduğuna dikkat çekildi.

Özellikle kalp, böbrek, karaciğer, şeker hastalığı bulunanların, hamilelerin, 12 yaşından küçük çocukların ve 65 yaşından büyüklerin de bu ibadetlerini ertelemeleri gerektiği belirtildi.

Açıklamanın sonunda bakanlık domuz gribi yüzünden vefat eden Mısırlı kadının ailesine başsağlığı ve taziyelerini bildirdi.