CIA'nın tartışmalı sorgulama yöntemleri

Pazar 20.09.2009 00:00
ABONE OL
Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) 7 eski yöneticisi, ABD Başkanı Barack Obama'dan CIA memurlarına karşı başlatılan soruşturmaya son verilmesini istedi.

Hem Cumhuriyetçiler, hem de Demokratlar tarafından atanmış olan 7 eski yönetici, Obama'ya gönderdikleri mektupta, Bush döneminde terörle mücadele kapsamında yapılan sorgulamalarla ilgili Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmanın durdurulmasına gerekçe olarak, CIA ajanlarının, haklarında dava açılabileceği endişesiyle görevlerini yerine getirirken tereddüt edebileceklerini gösterdi.
Eski yöneticiler, mektupta, ''bunun, birçok ajanın ülkeyi korumak için risk alma isteklerine ciddi olumsuz etkide bulunacağını'' savundu ve terör eylemlerinde bulunduğundan şüphelenilen zanlılara muameleyle ilgili daha önceden soruşturma yapıldığına dikkati çekti.

CIA yöneticileri, Adalet Bakanı Eric Holder'ın soruşturmayı yeniden açma kararının tehlikeli bir ortam yarattığını da belirterek, ABD ile Bush döneminde bu gizli görevlere katılan ülkelerin ilişkilerinin de zarar görebileceği uyarısında bulundu.