Hedef New York moda haftasıydı

ABD'de gözaltına alınan El Kaide ile bağlantılı 3 Afgan'ın stadyum ve moda günlerinin düzenlendiği mekânlara saldırı hazırlığında olduğu belirtildi

Pazartesi 21.09.2009
Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009
ABONE OL
ABD'de beyzbol ve futbol statlarının yanı sıra New York'ta geçen hafta düzenlenen ve binlerce izleyicinin katıldığı moda haftasına yönelik saldırı planlayan üç Afgan yakalandı. Polisin açıklamasında, Denver ile New York kentlerindeki eşzamanlı baskınlarda otobüs şoförü Necibullah Zazi ile babası Muhammed'in tutuklandı. Aynı zamanda baba-oğulla işbirliği yaptığı ortaya çıkan bir kişi daha terör şüphesiyle gözaltına alındı.

"DÜĞÜN PASTASI HAZIR"
11 Eylül öncesi incelemeler üzerine tutuklanan Afganların El Kaide'yle bağlantılı oldukları kaydedildi. ABD basını, üçünü de önceden sorgulandığı ve pazartesi günü yapılan sorguya çıkmadıkları için baskın yapıldığını öne sürdü. Her üç kişinin de Pakistan ile ABD arasında sıklıkla seyahat ettikleri ortaya çıktı. Zazi'nin bilgisayarını inceleyen uzmanlar, patlayıcı yapımına ilişkin belgeler buldu. Ele geçirilen belgelerde, New York'taki metro istasyonları ile beyzbol ve futbol stadyumlarının haritaları da yer aldı. Yetkililer, ayrıca geçtiğimiz hafta düzenlenen New York Moda haftasının düzenlendiği mekanlarla ilgili belgelere de rastladıklarını dile getirdi. Bilgisayardaki belgelerde geçen "Düğün pastası hazır" notunun da saldırı emri anlamına geldiği öne sürüldü.

3 ABD ASKERİ ÖLDÜ
Öte yandan Afganistan'da 3 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. NATO'dan yapılan açıklamada, askerlerden ikisinin dün ülkenin güneyinde çatışmayla ilgisi olmayan sebeplerden yaşamlarını yitirdikleri belirtildi. Diğer askerse doğuda yaşanan çatışmada hayatını kaybetti.